Rada nadzorcza musi działać rzetelnie

Rozważając, czy uchwała walnego zgromadzenia godzi w interes spółki, sąd musi uwzględnić także jej wpływ na renomę i wizerunek firmy

Aktualizacja: 17.11.2009 07:02 Publikacja: 17.11.2009 05:50

Rada nadzorcza musi działać rzetelnie

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

[b]Sąd Najwyższy w wyroku z 5 listopada 2009 r. (I CSK 158/09)[/b] uznał, że w ocenach tych nie można ograniczać się tylko do wpływu uchwały na interes majątkowy spółki akcyjnej.

[srodtytul]Nierzetelne i niekompletne[/srodtytul]

W sprawie chodzi o trzy uchwały podjęte przez walne zgromadzenia. Dwie z nich dotyczą sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności spółki w 2005 r., a jedna sprawozdania rady nadzorczej za ten rok. Zaskarżył je do sądu, powołując się na art. 422 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link]., jeden z akcjonariuszy Elektrimu SA – Societe Nouvelle D'Etudes et Gestion Snege, francuska spółka mająca siedzibę w Paryżu.

Przepis ten dopuszcza wytoczenie przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia sprzecznej ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godzącej w interes spółki lub mającej na celu pokrzywdzenie akcjonariusza.

[b]Akcjonariusz twierdził, że sprzeczne z dobrymi obyczajami, godzące w interes Elektrimu SA (dziś w upadłości) – jego renomę, wizerunek i dobre imię – było podjęcie uchwał zatwierdzających nierzetelne i niekompletne sprawozdanie finansowe[/b]. Wbrew art. 53 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0A9C91F09A5DF196E9BF3E3A17ED1D94?id=324433]ustawy z 1994 r. rachunkowości[/link] nie zawierało ono opinii biegłego rewidenta.

Biegły rewident odmówił jej sporządzenia, ponieważ materiały mu dostarczone były niekompletne i nie był w stanie dokonać odpowiedzialnych ocen i ustosunkować się do sprawozdania. Nie mógł zweryfikować niektórych danych z powodu braku dokumentów, a do niektórych dokumentów wręcz odmówiono mu dostępu.

[srodtytul]Sprzeczne z dobrymi obyczajami[/srodtytul]

Sąd I instancji oddalił żądanie francuskiego akcjonariusza, ale sąd II instancji zmienił ten wyrok i kwestionowane uchwały uchylił. Uznał, że przyjęcie niekompletnego i nierzetelnego sprawozdania finansowego i nieprawidłowego sprawdzania rady nadzorczej, choć nie pogorszyło sytuacji finansowej spółki, było sprzeczne z dobrymi obyczajami, naruszało jej interes.

Godziło bowiem w jej wizerunek i dobre imię, tak ważne zwłaszcza dla spółki publicznej notowanej na giełdzie i w konsekwencji pogorszyło jej sytuację na rynku. Przy rozważaniu interesu spółki należy bowiem brać pod uwagę wszystkie negatywne konsekwencje kwestionowanej uchwały.

[srodtytul]SN oddala skargę[/srodtytul]

W skardze kasacyjnej Elektrim SA w upadłości zarzucił naruszenie wielu przepisów proceduralnych, a przede wszystkim art. 422 § 1 k.s.h., przez błędną jego wykładnię i niewłaściwe zastosowanie.

Sąd Najwyższy nie zgodził się z żadnym z zarzutów i skargę kasacyjną oddalił. Sędzia Zbigniew Kwaśniewski zaznaczył, że [b]przepisy nie definiują pojęć interesu spółki ani godzenia w jej interes. Wykładni tych pojęć musi dokonać sąd.

– SN w tym składzie[/b] – mówił sędzia – [b]podziela pogląd, że interes spółki jako osoby prawnej to wypadkowa interesów wszystkich grup jej akcjonariuszy.[/b]

Wyznacznikiem jest tu wspólny cel w rozumieniu art. 3 k.s.h., do którego zobowiązali się dążyć akcjonariusze, określony w umowie spółki, a nie interes większościowego akcjonariusza.

[srodtytul]Liczy się nie tylko majątek [/srodtytul]

SN zaakceptował przyjętą przez sąd II instancji interpretację godzenia w interes spółki, to że [b]nie chodzi tylko o interes fiskalny, ekonomiczny, ale o wszystkie konsekwencje mogące mieć negatywny wpływ, choćby pośrednio, na jej interes majątkowy, a także niemajątkowy.[/b]

Kodeks spółek handlowych tego nie wyklucza – mówił sędzia.

Prawidłowa okazała się też ocena sprawozdań przyjęta przez sąd II instancji, a więc że sprawozdanie finansowe z powodu niekompletności było nierzetelne, a sprawozdanie rady nadzorczej nieprawidłowe.

SN wyraził pogląd, że[b] zatwierdzenie przez walne zgromadzenie sprawozdania, bez opinii biegłego rewidenta, niespełniającego wymogów z art. 53 ustawy o rachunkowości, godzi w interes spółki rozumiany w przedstawiony tu sposób.[/b]

Sędzia zaznaczył, że nie chodzi o to, czy sprawozdanie było w istocie prawidłowe, jak twierdziła pozwana spółka, ale o ocenę takiego stanu: zatwierdzenia sprawozdania bez opinii biegłego rewidenta, który odmówił jej sporządzenia ze względu na konkretne braki w dokumentacji.

[b]Sąd Najwyższy w wyroku z 5 listopada 2009 r. (I CSK 158/09)[/b] uznał, że w ocenach tych nie można ograniczać się tylko do wpływu uchwały na interes majątkowy spółki akcyjnej.

[srodtytul]Nierzetelne i niekompletne[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr