[b]Tak orzekł wczoraj Europejski Trybunał Sprawiedliwości, odpowiadając na pytanie prejudycjalne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w sprawie Krzysztofa Filipiaka (C-314/08).[/b]
[srodtytul]Spór o brak odliczenia [/srodtytul]
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w Holandii i podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce zarzucił państwu polskiemu dyskryminację własnych obywateli. [b]Chodziło o funkcjonujący w naszej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ABFEFB8E2579CBA4A0320CDFB969B8ED?id=80474]ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych [/link]zakaz odliczania zapłaconych za granicą składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. [/b]Przepisy te 7 listopada 2007 r. zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z konstytucją i przestały obwiązywać 30 listopada 2008 r. ([b]K 18/06[/b]). Mimo to spór zaprowadził przedsiębiorcę z Wielkopolski do Luksemburga, gdzie zarzucił Polsce naruszenie zasady swobody świadczenia usług (art. 49 TWE) i swobody przedsiębiorczości (art. 43 TWE).
[srodtytul]Równość musi być[/srodtytul]
Trybunał w Luksemburgu podkreślił, że odmowa prawa do odliczenia składek jest sprzeczna z prawem wspólnotowym. Zasada zaś pierwszeństwa tego prawa zobowiązuje sąd krajowy do jego stosowania i do odstąpienia od stosowania sprzecznych z nim przepisów krajowych. I to niezależnie od wyroku krajowego sądu konstytucyjnego, który odracza utratę mocy obowiązującej tych przepisów uznanych za niekonstytucyjne.