[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 6 października 2009 r. (III SA/Wa 368/09).[/b]
Spółka prowadząca działalność inwestycyjno-budowlaną we wniosku o interpretację przepisów zadała pytanie: czy wniesienie części składników przedsiębiorstwa aportem do nowo powstałej spółki korzysta z wyłączenia z opodatkowania VAT na mocy art. 6 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] z 2004 r., w stanie prawnym przed 30 listopada 2008 r. jak i po tej dacie (po zmianie przepisów)?
Organy oceniły, że wniesienie części przedsiębiorstwa do nowo powstałej spółki jest w gruncie rzeczy nieodpłatnym przekazaniem towarów i usług, a takie przekazanie podlega VAT. Spółka nie zgodziła się z tym i wniosła skargę do WSA.
Sąd uchylił zaskarżoną interpretację. Wskazał, że w świetle art. 5 i art. 19 VI dyrektywy VAT oraz przepisów dyrektywy 112 państwa członkowskie Wspólnoty mają możliwość wyłączenia z opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa lub jego części, o ile będzie to zespół składników przedsiębiorstwa mogących samodzielnie stanowić przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowaną część. Zbycie musi obejmować składniki determinujące funkcje spełniane przez przedsiębiorstwo.
Polski ustawodawca normę taką zawarł w art. 6 ust. 1 ustawy o VAT z 2004 r. Zdaniem sądu w tej sprawie należy ocenić, czy doszło w istocie do zbycia przedsiębiorstwa, nawet jeśli dostawa nie dotyczyła wszystkich składników przedsiębiorstwa, czego w ogóle organy podatkowe nie analizowały. Nie rozważyły one poszczególnych składników majątkowych i nie odniosły się do pojęcia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link].[i]