Aby postanowienie było ważne, starosta musi je podpisać

Nie wystarczy, jeśli postanowienie będzie wskazywało organ administracji publicznej, datę wydania i rozstrzygnięcie. Konieczny jest jeszcze podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego

Publikacja: 15.12.2009 06:20

Aby postanowienie było ważne, starosta musi je podpisać

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Gdańsku z 3 grudnia 2009 r., (II SA/Gd 670/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Starosta zatwierdził decyzją projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę dla inwestycji polegającej na budowie budynku garażowo-gospodarczego z funkcją mieszkalną.

Wkrótce do starosty wpłynęło podanie, w którym trzy osoby zwróciły się o wznowienie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją, wskazując, że w postępowaniu tym nie brały udziału.

Domagały się jednocześnie wstrzymania wykonania tej decyzji.

Starosta wznowił postępowanie i wstrzymał wykonanie decyzji, co z kolei spowodowało, że strony wniosły na to postanowienie zażalenie.

Wojewoda utrzymał je jednak w mocy. Sprawa trafiła więc do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że orzeczenie starosty wydane w przedmiocie wstrzymania wykonania decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę jest postanowieniem w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

Stosownie zatem do treści art. 124 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] powinno zawierać: oznaczenie organu administracji publicznej, datę jego wydania, oznaczenie strony lub stron albo innych osób biorących udział w postępowaniu, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, pouczenie czy i w jakim trybie służy na nie zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego oraz podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do jego wydania.

Podpis jest istotnym (obligatoryjnym) elementem postanowienia, gdyż stanowi gwarancję, że postanowienie pochodzi od określonego w nim organu i jest wyrazem jego woli oraz zostało wydane przez osobę uprawnioną do działania w imieniu tego organu.

[wyimek]Jednym z koniecznych elementów postanowienia jest oznaczenie strony [/wyimek]

Tymczasem znajdujące się w aktach administracyjnych postanowienie starosty o wstrzymaniu wykonania decyzji własnej nie zostało podpisane. Wydając to orzeczenie, starosta w sposób oczywisty naruszył zatem treść art. 124 § 1 k.p.a.

Konsekwencją stwierdzenia takiego naruszenia prawa jest w każdym przypadku stwierdzenie nieważności postanowienia, ponieważ tego rodzaju naruszenie przepisów z uwagi na doniosłość podpisu jako elementu postanowienia organu administracji publicznej ma charakter rażącego naruszenia prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. Również organ odwoławczy, utrzymując w mocy postanowienie starosty, wydał postanowienie obarczone tą samą wadą tj. rażąco naruszające prawo, co spowodowało konieczność stwierdzenia jego nieważności.

Obowiązkiem organu drugiej instancji było bowiem rozpatrzenie zażalenia i wydanie postanowienia zgodnie z treścią art. 138 k.p.a. w zw. z art. 144 k.p.a. Organ odwoławczy obowiązany był przy tym z urzędu skontrolować, czy zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji nie narusza prawa.

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Gdańsku z 3 grudnia 2009 r., (II SA/Gd 670/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem