Doszło do naruszenia konstytucyjnej zasady proporcjonalności i praw wyborczych – stwierdził [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. II SA/ Wa 1376/09)[/b], uchylając zarządzenie zastępcze wojewody mazowieckiego.
We wspomnianym zarządzeniu wojewoda stwierdził wygaśnięcie mandatu Krzysztofa Michalika (PSL), od 2006 r. radnego rady powiatu płockiego.
31 grudnia 2008 r. Krzysztof Michalik został powołany na zastępcę wójta gminy Gurkowo. – Gmina potrzebowała pilnie specjalisty, który by ją wspierał w staraniach o środki unijne – opowiada Krzysztof Michalik. – Formalnie jednak nie objąłem tej funkcji ani nie złożyłem ślubowania, a 31 marca 2009 r. zgłosiłem rezygnację.
Mimo to wojewoda stwierdził, że radny naruszył art. 190 ust. 1 pkt 2 a ustawy – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. W przepisie tym stwierdza się, że wygaśnięcie mandatu radnego następuje wskutek naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności.
Zgodnie z art. 27 ustawy o samorządzie gminnym funkcji wójta oraz jego zastępcy nie można łączyć z członkostwem w organach jednostek samorządu terytorialnego. Wcześniejsza rezygnacja z funkcji zastępcy wójta nie ma znaczenia. Rada powiatu powinna stwierdzić wygaśnięcie mandatu radnego. Ponieważ tego nie uczyniła, zrobił to wojewoda w zarządzeniu zastępczym.