Korekta przy aporcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Zwolnienie z VAT dla aportów wynikające z rozporządzenia ministra finansów było sprzeczne z dyrektywami unijnymi i w związku z koniecznością wykładni prowspólnotowej nie należy go stosować. Podatnik zachowuje więc prawo do odliczenia VAT od towarów wnoszonych aportem

Aktualizacja: 19.04.2010 04:37 Publikacja: 19.04.2010 03:00

Red

[b]Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lutego 2010 r. (I FSK 150/09).[/b]

Spółka w 2006 r. w celu pokrycia objętych przez siebie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. wniosła do niej aportem prawo własności zorganizowanej części swego przedsiębiorstwa, obejmującej zespół składników materialnych i niematerialnych.

Organ podatkowy, powołując się na art. 86 ust. 1[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454] ustawy o VAT[/link] a także § 8 ust. 1 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173365]rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym przed 1 grudnia 2008 r.)[/link], stwierdził, że zakupione przez nią z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży towary handlowe, wnoszone następnie aportem do spółki z o.o., w żadnym momencie działalności nie posłużyły wykonywaniu działalności opodatkowanej, a jedynie stały się przedmiotem czynności zwolnionej.

Oznacza to, że spółka miała obowiązek skorygować podatek naliczony, który odliczyła z tytułu nabycia tych towarów, w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiło wniesienie aportu.

Po utrzymaniu tej decyzji w mocy przez organ II instancji spółka złożyła skargę do WSA. Sąd ten uznał jednak, że organy prawidłowo oceniły, że skoro zakupione przez skarżącą w ramach działalności gospodarczej towary handlowe wniesiono aportem do spółki z o.o., to nie służyły one już działalności opodatkowanej, stając się przedmiotem czynności zwolnionej z VAT, a tym samym warunek odliczenia – określony w art. 86 ust. 1 ustawy – nie został spełniony (konieczna była korekta odliczonego uprzednio VAT).

Reklama
Reklama

NSA po rozpatrzeniu skargi kasacyjnej stwierdził, że [b]przepisy rozporządzenia wprowadzające zwolnienie z VAT dla aportów były niezgodne z prawem wspólnotowym, w związku z tym nie należało ich stosować. Oznacza to, że aport taki był opodatkowany na równi z dostawą, z możliwością odliczenia podatku naliczonego[/b].

[i]Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Monika Wachowiec, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie):[/b]

Kluczowe w analizowanej sprawie było ustalenie, czy wniesienie przez spółkę aportu (tj. zorganizowanej części przedsiębiorstwa) było zwolnione z VAT. Tak bowiem twierdziły organy skarbowe, powołując się na obowiązujące przed 1 grudnia 2008 r. przepisy rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, przewidujące zwolnienie z VAT dla wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek prawa handlowego.

Naczelny Sąd Administracyjny słusznie wskazał na niezgodność polskich przepisów o VAT z regulacjami wspólnotowymi. Przepisy dyrektywy 2006/112 nie przewidują bowiem zwolnienia z VAT dla transakcji wniesienia aportem składników majątku.

Co do zasady czynność taka powinna być więc opodatkowana VAT. W analizowanej sprawie nie miało zatem znaczenia, że w skład aportu wchodziły m.in. towary handlowe, które przed wniesieniem aportu nigdy faktycznie nie posłużyły wykonywaniu działalności opodatkowanej (cała bowiem transakcja wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinna być, w myśl przepisów wspólnotowych, co do zasady uznana za czynność opodatkowaną VAT).

Reklama
Reklama

Tym samym podatnik powinien mieć prawo do odliczenia związanego z tą czynnością VAT naliczonego (co w przypadku spółki oznaczało brak konieczności korekty odliczonego uprzednio VAT).

Stanowisko wyrażone w wyroku NSA zgodne jest z utrwaloną linią orzeczniczą. Podobnie wypowiedziały się również [b]WSA: w Warszawie 28 stycznia 2009 r. (III SA/Wa 2708/08), w Rzeszowie 11 grudnia 2008 r. (I SA/Rz 598/08) i 7 kwietnia 2009 r. (I SA/Rz 19/2009), we Wrocławiu 13 października 2008 r. (I SA/Wr 703/08). [/b]

Na konieczność rozważenia kwestii niezgodności § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z regulacjami wspólnotowymi wskazywał także [b]NSA w wyrokach: z 23 kwietnia 2008 r. (I FSK 505/07), z 21 listopada 2008 r. (I FSK 1353/07) i z 7 października 2008 r. (I FSK 1216/07).[/b]

Należy podkreślić, że efekcie stwierdzonej niezgodności polskich przepisów z regulacjami wspólnotowymi 1 grudnia 2008 r. uchylono generalne zwolnienie z VAT dla wkładów niepieniężnych wynikające z tego przepisu (z opcją skorzystania z tego zwolnienia jeszcze do końca marca 2009 r.).

Obecnie aporty podlegają VAT na zasadach ogólnych, więc odpowiednia stawka VAT lub zwolnienie z podatku zależy od przedmiotu wnoszonego aportu.[/ramka]

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama