Reklama
Rozwiń

Same twierdzenia to za mało, potrzebne są dokumenty

We wniosku o przyznanie prawa pomocy strona powinna wykazać, że znajduje się w sytuacji, która uniemożliwia jej poniesienie pełnych kosztów postępowania. Sąd jej w tym nie wyręczy

Aktualizacja: 07.05.2010 04:44 Publikacja: 07.05.2010 03:00

Same twierdzenia to za mało, potrzebne są dokumenty

Foto: ROL

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Adminstracyjny 28 kwietnia 2010 r., II GZ 80/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

WSA odmówił W.K. przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym. Stwierdził, że we wniosku o przyznanie prawa pomocy (obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego) W.K. oświadczył, że sam prowadzi gospodarstwo domowe, nie osiąga dochodów, nie posiada jakiegokolwiek majątku, w tym nieruchomości, oszczędności, przedmiotów o wartości przekraczającej 3000 euro.

Ponadto na skutek egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego utracił gospodarstwo rolne. Wnioskodawca podał, że jest dłużnikiem banku, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz gminy.

Zarządzeniem referendarza wnioskodawca został zobowiązany do przedłożenia w terminie siedmiu dni określonych dokumentów. Nie uczynił tego jednak w pełnym zakresie. Sąd stwierdził zatem, że o przyznaniu stronie prawa pomocy nie decyduje tylko własny stan majątkowy, z pominięciem majątku współmałżonka.

Małżonkowie mają bowiem względem siebie obowiązek pomocy, obejmujący swym zakresem także prowadzenie procesów sądowych i pokrywanie związanych z nimi kosztów, a obowiązku tego nie niweczy zniesienie między nimi wspólności ustawowej. Dla dokonania prawidłowej oceny rzeczywistych możliwości płatniczych wnioskodawcy niezbędne są, w ocenie sądu pierwszej instancji, informacje dotyczące stanu majątkowego jego małżonki, których wnioskodawca nie przedstawił.

W.K. złożył zażalenie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA stwierdził, że nie zasługuje ono na uwzględnienie. Przypomniał, że ciężar udowodnienia trudnej sytuacji uzasadniającej przyznanie prawa pomocy spoczywa na stronie, która ubiega się o przyznanie tego prawa.

To strona ma wykazać, że znajduje się w sytuacji, która uniemożliwia jej poniesienie pełnych kosztów postępowania. Jeżeli podane przez nią we wniosku o przyznanie prawa pomocy okoliczności nie zostały należycie uzasadnione lub uprawdopodobnione, to sąd może wezwać stronę do złożenia w zakreślonym terminie dodatkowych dokumentów dotyczących jej stanu majątkowego.

Mimo wezwania W.K. nie przedstawił dodatkowych dokumentów, które w sposób wystarczający potwierdzałyby jego trudną sytuację materialną i wyjaśniały uzasadnione wątpliwości co do wysokości osiąganych przez niego dochodów.

Wątpliwości te dotyczą oświadczeń złożonych przez W.K. we wniosku o przyznanie prawa pomocy oraz w toku postępowania dotyczącego tego wniosku. Wynika z nich, że wnioskodawca prowadzi samodzielnie gospodarstwo domowe, nie posiadając żadnych dochodów ani żadnego majątku.

Skoro wnioskodawca nie wykazał należycie, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, to uzasadnione było odmówienie przyznania mu prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono