Reklama
Rozwiń

Aby dostać pomoc, trzeba wykazać, że ma się do niej prawo

Przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje, gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Następuje to poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia

Aktualizacja: 27.05.2010 04:00 Publikacja: 27.05.2010 03:00

Aby dostać pomoc, trzeba wykazać, że ma się do niej prawo

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi z 21 maja 2010 r., (III SA/Łd 223/10). [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

M.S. wniósł do WSA skargę na postanowienie wojewody – chodziło o uchybienie terminu do wniesienia odwołania. W treści skargi sformułował wniosek o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.

Uzasadniając wniosek, wskazał, że utrzymuje się z emerytury wojskowej, ma bardzo niskie dochody, spłaca długi byłej żony oraz reguluje alimenty na rzecz małoletnich dzieci. Jego dochód po uregulowaniu tych wszystkich należności wynosi ok. 400 – 500 zł. Prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania. Prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Może być ono przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym.

W tej sprawie skarżący wystąpił o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym. Obejmuje ono zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej w zakresie całkowitym następuje, gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Wykazanie tych okoliczności powinno nastąpić poprzez złożenie stosownego oświadczenia obejmującego dokładne dane o stanie rodzinnym i majątkowym.

W tej sprawie skarżący nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, co stanowi przesłankę niezbędną do całkowitego zwolnienia od kosztów sądowych. Jedyne dochody w gospodarstwie domowym skarżącego stanowi świadczenie emerytalne, które – po potrąceniu należności z tytułu egzekucji komorniczej i alimentów – wypłacane jest skarżącemu w wysokości ok. 428 zł.

Skarżący ponosi przy tym wydatki związane z bieżącym utrzymaniem gospodarstwa domowego oraz koszty leków i świadczeń zdrowotnych. Skarżący nie posiada także żadnych oszczędności ani przedmiotów o wartości przekraczającej 3000 euro.

[wyimek]Zwolnienie od kosztów sądowych może być całkowite albo częściowe [/wyimek]

Jego sytuacja majątkowa jest trudna i ewentualna konieczność poniesienia kosztów postępowania sądowego – w szczególności wpisu sądowego czy pomocy profesjonalnego pełnomocnika procesowego może w istotnym stopniu wpłynąć na jego sytuację materialną. Stąd też, biorąc pod uwagę informacje zawarte we wniosku o przyznanie prawa pomocy oraz informacje załączone do akt postępowania, należy uznać, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi z 21 maja 2010 r., (III SA/Łd 223/10). [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono