Sąd przypomniał, że prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania. Prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Może być ono przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym.
W tej sprawie skarżący wystąpił o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym. Obejmuje ono zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej w zakresie całkowitym następuje, gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Wykazanie tych okoliczności powinno nastąpić poprzez złożenie stosownego oświadczenia obejmującego dokładne dane o stanie rodzinnym i majątkowym.
W tej sprawie skarżący nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, co stanowi przesłankę niezbędną do całkowitego zwolnienia od kosztów sądowych. Jedyne dochody w gospodarstwie domowym skarżącego stanowi świadczenie emerytalne, które – po potrąceniu należności z tytułu egzekucji komorniczej i alimentów – wypłacane jest skarżącemu w wysokości ok. 428 zł.
Skarżący ponosi przy tym wydatki związane z bieżącym utrzymaniem gospodarstwa domowego oraz koszty leków i świadczeń zdrowotnych. Skarżący nie posiada także żadnych oszczędności ani przedmiotów o wartości przekraczającej 3000 euro.
[wyimek]Zwolnienie od kosztów sądowych może być całkowite albo częściowe [/wyimek]
Jego sytuacja majątkowa jest trudna i ewentualna konieczność poniesienia kosztów postępowania sądowego – w szczególności wpisu sądowego czy pomocy profesjonalnego pełnomocnika procesowego może w istotnym stopniu wpłynąć na jego sytuację materialną. Stąd też, biorąc pod uwagę informacje zawarte we wniosku o przyznanie prawa pomocy oraz informacje załączone do akt postępowania, należy uznać, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania.