W opublikowanym [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/498679]projekcie założeń do zmiany ustaw o PIT i CIT (pdf)[/link] Ministerstwo Finansów zaproponowało, by zwracany majątek był opodatkowany dopiero w momencie jego odpłatnego zbycia.
Dotychczas osoby w podobnej sytuacji otrzymywały zwykle niekorzystne interpretacje podatkowe, od których odwoływały się do sądu. Przykładem jest najnowszy [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (sygn. I SA/ Gl 167/10)[/b] dotyczący wspólnika spółki jawnej, który występując z niej, otrzymał przysługujący mu udział kapitałowy.
[srodtytul]Ocena fiskusa[/srodtytul]
Fiskus stwierdził w interpretacji, że powinien go opodatkować jako przychód z praw majątkowych. Takie stanowisko było dotychczas częste. Organy podatkowe powołały się na art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT, zgodnie z którym przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce osobowej są wolne od daniny jedynie do wysokości wniesionych udziałów. Oznacza to, że wspólnik powinien zapłacić podatek od nadwyżki wypłaconego mu udziału ponad wartość wniesionych przez niego do spółki wkładów.
[wyimek][b]Zobacz[/b] [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/498679]projekt Ministerstwa Finansów (pdf)[/link][/wyimek]