W sporze o opłatę rozstrzygnięcie powinno być konkretne

Jeśli zdaniem SKO brak jest podstaw do wypowiedzenia dotychczasowej wysokości opłaty za użytkowanie z uwagi na fakt, że nie została ona w ogóle ustalona, to powinno wydać rozstrzygnięcie merytoryczne, a nie umarzać sprawę

Aktualizacja: 02.06.2010 04:31 Publikacja: 02.06.2010 03:25

W sporze o opłatę rozstrzygnięcie powinno być konkretne

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie z 25 maja 2010 r., II SA/Ol 249/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Prezydent miasta wypowiedział G.S. dotychczasową wysokość opłaty rocznej za udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu. G.S. złożył do samorządowego kolegium odwoławczego wniosek o ustalenie, że podwyższenie opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego jest uzasadnione w mniejszej wysokości. Kolegium umorzyło postępowanie w sprawie. Stwierdziło, że nie można dokonać aktualizacji opłaty, której wysokości jeszcze nie ustalono.

Skargę na to rozstrzygnięcie wniósł do WSA prezydent miasta.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że skarga zasługuje na uwzględnienie. Istota sprawy sprowadzała się do usunięcia przed organem administracji sporu o prawo do świadczenia opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w zaktualizowanej wysokości.

WSA przypomniał, że tryb ustalania i aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste został uregulowany w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B8C7E0948EEB81C715B2B77F3DD8AC38?id=175872]ustawie o gospodarce nieruchomościami[/link], która przewiduje dwustopniową procedurę rozstrzygania sporów o ustalenie opłaty.

Procedura ta ma mieszany charakter: w pierwszym etapie – administracyjny, w drugim zaś sądowy. Z art. 77 ust. 1 zdanie 1 tej ustawy wynika, że wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej może być aktualizowana nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie.

Właściwy organ zamierzający dokonać aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej winien wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty do 31 grudnia roku poprzedzającego, przesyłając równocześnie ofertę przyjęcia jej nowej wysokości.

W tym stadium postępowania ustawodawca przewidział jednak ochronę użytkownika wieczystego przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem opłaty, wprowadzając uprawnienie do złożenia do SKO w terminie 30 dni od otrzymania wypowiedzenia wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości.

Skutkiem prawnym niezłożenia takiego wniosku jest obowiązywanie nowej wysokości opłaty zaoferowanej w wypowiedzeniu.

Skutek w postaci obowiązywania nowej opłaty za użytkowanie wieczyste występuje tylko w przypadku niezłożenia wniosku do kolegium.

[b]SKO jako kończące postępowanie przed organem administracji publicznej powinno umożliwiać stronie przeniesienie sporu co do opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego przed sąd powszechny. Tymczasem wydane w niniejszej sprawie orzeczenie o umorzeniu postępowania zamyka stronom możliwość wniesienia sprzeciwu do sądu, chociaż sprawa aktualizacji opłaty nie została przez kolegium rozstrzygnięta.[/b]

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie z 25 maja 2010 r., II SA/Ol 249/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Sądy i trybunały
Już ponad 1000 wakatów w sądach. KRS wzywa Bodnara
Prawo w Polsce
Co z umową dożywocia, gdy dożywotnik wybierze innego opiekuna? Ważny wyrok SN
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
W sądzie i w urzędzie
Sąd Najwyższy zajął stanowisko ws. przeliczenia głosów z II tury
Praca, Emerytury i renty
Ranking najbardziej poważanych zawodów. Adwokat i sędzia zaliczyli spadek