W prowadzonym postępowaniu udział bierze tylko inwestor

Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Obowiązki w tym zakresie ciążą wyłącznie na inwestorze

Aktualizacja: 02.06.2010 03:30 Publikacja: 02.06.2010 03:00

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku Lublinie z 13 maja 2010 r., II SA/Lu 136/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego utrzymał w mocy postanowienie powiatowego inspektora wymierzające G. i M. B. karę grzywny za nielegalne użytkowanie pomieszczenia kuchni w rozbudowywanym i modernizowanym budynku mieszkalnym.

Na podstawie oględzin stwierdzono, że na piętrze budynku, którego rozbudowa prowadzona jest na podstawie pozwolenia na budowę, bez stosownego pozwolenia użytkowana jest kuchnia i łazienka. G. i M.B. złożyli skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Stosownie do art. 57 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C14C36CCF1D3F83E746FC74672A128FB?id=183262]prawa budowlanego[/link] w przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem art. 54 i 55 właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego.

Do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.

Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

Bez względu jednak na to, czy przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy czy na podstawie pozwolenia na użytkowanie, obowiązki w tym zakresie ciążą wyłącznie na inwestorze.

Skoro kara wymierzana na podstawie art. 57 ust. 7 prawa budowlanego jest konsekwencją zaistnienia stanu faktycznego będącego wynikiem naruszenia normy prawnej zawartej w art. 54 bądź art. 55 (przystąpienie do nielegalnego użytkowania) to uzasadnione jest przekonanie, że art. 57 ust. 7 należy odczytywać w łączności zarówno z art. 57 ust. 1 oraz art. 54 i art. 55, jak i art. 59 ust. 7 tej ustawy, według którego stroną w postępowaniu w sprawie pozwolenia na użytkowanie jest wyłącznie inwestor.

W postępowaniach tych został zakreślony taki sam krąg stron. Oceniając zatem strony postępowania w sprawie, której przedmiotem jest wymierzenie kary pieniężnej, należy przyjąć, że stroną tego postępowania jest także wyłącznie inwestor.

Słuszny jest zatem zarzut skargi upatrujący wadliwości zaskarżonego postanowienia w dopuszczeniu do postępowania w charakterze strony i rozpoznanie zażalenia na postanowienie organu I instancji M. S., niebędącym inwestorem, co uzasadnia twierdzenie o naruszeniu przez organy nadzoru budowlanego przepisów postępowania w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy. To z kolei oznacza, że przedwczesne jest rozstrzyganie o zasadności samej kary.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku Lublinie z 13 maja 2010 r., II SA/Lu 136/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Zwolnienie z pracy za krytykę LGBTQ i feministek? Zapadł ważny wyrok
Prawo drogowe
Trudniej będzie zdać egzamin na prawo jazdy. Wchodzi w życie "prawo Klimczaka"
Praca, Emerytury i renty
Część seniorów dostanie w lipcu dwa przelewy. Zasady wypłaty renty wdowiej
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Prawo w Polsce
Głosy Trzaskowskiego przypisane Nawrockiemu. „To nie jest jakaś wielka tragedia"