[b]Tak orzekł WSA w Łodzi w wyroku z 15 lipca 2010 r. (I SA/ Łd 531/10).[/b]
Polska spółka z o.o., zajmująca się sprzedażą nowych samochodów, sprzedała auto klientowi. W momencie sprzedaży nie było pewne, czy pojazd zakupi niemiecka firma leasingowa, czy osoba fizyczna. Samochód wyjechał z salonu na własnych kołach, a w Niemczech został pierwszy raz zarejestrowany. Nie został sporządzony dokument potwierdzający wywóz pojazdu poza terytorium Polski.
Spółka opodatkowała tę transakcję jako sprzedaż krajową, bowiem na mocy wyroku sądu powszechnego za stronę tej transakcji uznano osobę fizyczną. Wystąpiła następnie do organu podatkowego z pytaniem, czy ta transakcja jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT).
Spółka twierdziła, że tak, mimo braku dokumentu wywozu, ponieważ wszelkie dane, które znajdować się powinny w takim dokumencie, można znaleźć w innych dokumentach, które powstały w związku ze sprzedażą. Powołała się przy tym na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości określające zasadę neutralności VAT.
Organ, opierając się na art. 42 ust. 5 i art. 106 ust. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link], wskazał, że analizowana transakcja powinna być opodatkowana stawką krajową.