Atripla poza patentem

Firmie Merck nie udaje się uzyskać dodatkowego prawa ochronnego na lek pod nazwą Atripla

Publikacja: 16.08.2010 04:30

Atripla poza patentem

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Merck & Co. Inc. z USA ma w Polsce patent na kombinację związków farmakologicznie czynnych do zapobiegania infekcji HIV, leczenia infekcji HIV lub AIDS albo ARC. Z ochrony korzysta od 1993 r. Patent trwa 20 lat od daty zgłoszenia wynalazku. Dodatkowe prawo ochronne może go wydłużyć nawet do pięciu lat. Firma wystąpiła o nie na lek Atripla. Jest on wykorzystywany w leczeniu HIV.

Urząd Patentowy jednak odmówił. Argumentował, że ochrona przyznana świadectwem musi się mieścić w granicach udzielonego patentu w danym państwie członkowskim. Tak mówi art. 4 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1768/92 z 18 czerwca 1992 r. w sprawie dodatkowego świadectwa ochronnego dla produktów leczniczych. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 469/ 2009 z 6 maja 2009 r. dotyczące dodatkowego świadectwa ochronnego dla produktów leczniczych stanowi tak samo.

– W leku Atripla występuje jeszcze inny składnik, którego patent podstawowy nie zawiera. Dodatkowa ochrona na lek przekroczyłaby granice patentu – uzasadniał UP.

Firma zaskarżyła decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. – Atripla zawiera wszystko, co zastrzega patent, dodatkowy składnik nie zmienia patentu i nie rozszerza jego ochrony – twierdzili jej pełnomocnicy. – Poprawia jedynie jakość leku, pacjentowi wystarczy jedna tabletka dziennie – podkreślali.

WSA oddalił skargę. Podzielił stanowisko UP, że produkt leczniczy musi się mieścić w granicach patentu ([b]sygn. VI SA/Wa 188/10[/b]).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo