Sprawa ostatecznie trafiła do sądu.
[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
WSA orzekł, że skarga nie jest zasadna.
W toku rozprawy ustalono, że skarżący od 1955 r. wykorzystywali sporny przewód dymowy odprowadzania spalin z kuchni węglowej. W dacie wydania opinii kominiarskiej warunkującej wykonanie instalacji gazowej w mieszkaniu przewód kominowy był „wolny”. Prezydent miasta decyzją z 4 sierpnia 2009 r. zatwierdził B. i A.K. projekt budowlany i udzielił pozwolenia na wykonanie robót instalacji gazowej z podłączeniem do istniejącego komina murowanego.
W wyniku wykonanych prac przewód dymowy stał się przewodem wentylacyjnym mieszkania. Pomimo wykonania robót skarżący ponownie podłączyli do tego przewodu kominowego piecyk na paliwo stałe, co spowodowało zagrożenie życia i zdrowia ludzi. Jednakże w wyniku zaleceń organu pierwszej instancji dostęp do spornego przewodu kominowego został zamurowany. Ustalenie tego faktu stanowiło podstawę do umorzenia postępowania.
Zdaniem WSA organ odwoławczy prawidłowo stwierdził, że zmiana stanu faktycznego sprawy musiała skutkować umorzeniem postępowania. Stosownie do art. 105 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180 ]kodeksu postępowania administracyjnego[/link], gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe, organ wydaje decyzję o umorzeniu.