Destylat naftowy na cele opałowe z akcyzą

Destylat naftowy średni podlega podatkowi akcyzowemu, jako że jest to wyrób energetyczny. Produkt ten nie musi być znaczony ani barwiony

Aktualizacja: 18.11.2010 03:40 Publikacja: 18.11.2010 02:00

Destylat naftowy na cele opałowe z akcyzą

Foto: www.sxc.hu

Red

[b]Tak orzekł WSA w Rzeszowie 5 października 2010 r. (I SA/Rz 414/10).[/b]

Podatnik planuje rozpocząć sprzedaż destylatu średniego naftowego o kodzie CN 2710 19 31 przeznaczonego na cele opałowe, nabywanego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Wyrób będzie sprzedawany w celach opałowych.

We wniosku o interpretację przepisów podatkowych zadał pytanie: czy prawidłowe jest opodatkowanie wyrobu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 15 lit. a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FFA64CCEED235F7936040CA25101ED35?id=296270]ustawy o podatku akcyzowym[/link], a więc stawką 232 zł/1000 l? Jego zdaniem tak.

Dodatkowo produkt ten nie podlega znaczeniu ani barwieniu, bo nie został wymieniony w art. 90 ust. 1 ustawy. Jego sprzedaż wymaga tylko złożenia przez nabywcę oświadczenia o przeznaczeniu produktu. Wykorzystanie wyrobu na cele opałowe nie powoduje zmiany kodu CN, gdyż produkt nie jest przetwarzany ani nic do niego nie dodawano.

Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Uznał, że produkt powinien być opodatkowany podwyższoną stawką akcyzy, a jednocześnie być barwiony i znaczony.

WSA podzielił stanowisko podatnika. Stwierdził, że zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o akcyzie sporny produkt jest paliwem opałowym, gdyż jest to wyrób energetyczny oferowany na sprzedaż i używany do celów opałowych. Stawki akcyzy na wyroby energetyczne, w tym na paliwa opałowe, określono w art. 89 ust. 1 ustawy.

Dodatkowo destylat naftowy średni o kodzie CN 2710 19 31 nie został wymieniony w art. 90 ust. 1, co oznacza, że nie podlega obowiązkowi znakowania i barwienia.

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Teresa Sławińska-Choryło, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]

Sporny destylat został wymieniony przez ustawodawcę w katalogu wyrobów energetycznych. Jako wyrób energetyczny przeznaczony do użycia, oferowany na sprzedaż lub używany do celów opałowych, zaliczany jest do grupy paliw opałowych.

Jednak wskazane grupowanie nie przesądza o jego realnym opodatkowaniu akcyzą. W odrębnym przepisie ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym ustawodawca określił bowiem właściwe stawki podatkowe dla poszczególnych wyrobów energetycznych.

W art. 89 wymieniane są poszczególne grupy wyrobów energetycznych, często definiowane przez odniesienie do kodu CN i wskazanie przeznaczenia oraz przypisywana jest im właściwa stawka akcyzowa. Przechodząc przez poszczególne grupy wyrobów wymienione w poz. 1 – 14 tego przepisu, nie można wskazać grupowania, do którego można by zaliczyć sporny destylat.

Dopiero w poz. 15 art. 89 znajdujemy katalog otwarty obejmujący „pozostałe paliwa opałowe”. Pozostałe oznacza wcześniej niewymienione w poz. 1 – 14.

Sporny destylat jako wyrób niewymieniony w poz. 1 – 14 powinien być zaliczony do poz. 15. Zgodnie więc z tą pozycją i ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne właściwą dla niego stawką podatkową będzie 232 zł/1000 l. Pozostaje jeszcze do wyjaśnienie kwestia jego barwienia i znakowania. Stosowne wyjaśnienia możemy znaleźć w art. 90 ustawy.

Zawiera on katalog wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi znakowania i barwienia. Wymienia on oleje opałowe i napędowe o określonych kodach CN, przeznaczeniu i właściwościach fizykochemicznych. Spornego destylatu nie można zaliczyć do żadnej ze wskazanych grup wyrobów akcyzowych.

Jako wyrób niewymieniony nie podlega on takiemu obowiązkowi. Konkludując, koncepcja zaprezentowana w tej sprawie przez organy podatkowe nie ma uzasadnienia w przepisach o podatku akcyzowym.[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA w Rzeszowie 5 października 2010 r. (I SA/Rz 414/10).[/b]

Podatnik planuje rozpocząć sprzedaż destylatu średniego naftowego o kodzie CN 2710 19 31 przeznaczonego na cele opałowe, nabywanego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Wyrób będzie sprzedawany w celach opałowych.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo