Straty zakładu zagranicznego spółka może rozliczyć w kraju

Podczas likwidacji zakładu położonego na Węgrzech można pomniejszyć dochód w Polsce o powstałe za granicą straty

Publikacja: 09.12.2010 03:46

Straty zakładu zagranicznego spółka może rozliczyć w kraju

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik

[b]Takie wnioski płyną z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (III SA/Wa 2611/10)[/b]

Zajmował się on skargą na interpretację podatkową dotyczącą podatku CIT, wydaną przez [b]dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB3423-985/08-2/JB)[/b].

O interpretację wystąpiła spółka inżynierska Prochem SA, która rozpoczęła w 2006 r. działalność na terytorium Węgier. Od dochodów tam osiągniętych początkowo odprowadzała podatek dochodowy w Polsce.

Po upływie 12 miesięcy, kiedy zgodnie z polsko-węgierską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania działalność ta przybrała postać zakładu zagranicznego, spółka wystąpiła o korektę w Polsce. Dochody z działalności na Węgrzech są bowiem opodatkowane wyłącznie w tym kraju od rozpoczęcia tam działalności. W kolejnym roku zakład osiągnął dochód, ale w 2008 r. wykazał stratę. Ujemny wynik przewyższał poprzednie dodatnie wyniki, w związku z czym zakład został zlikwidowany.

[b]Spółka zapytała o możliwość rozliczenia poniesionych przez zakład strat z dochodami wykazywanymi w Polsce[/b] na podstawie art. 7 ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=59C4FAD64C35BCAB1BDDA15FD9383044?id=115893]ustawy o CIT[/link]. Przewiduje on, że można obniżać dochód w najbliższych kolejno następujących po sobie pięciu latach podatkowych o wysokość poniesionej w roku poprzednim straty. Kwota obniżenia nie może jednak w żadnym z tych lat przekroczyć połowy kwoty straty.

Firma Prochem powoływała się na ustanowioną na mocy art. 43 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską zasadę swobody przedsiębiorczości w obrębie Unii Europejskiej oraz na zakaz dyskryminacji ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE ograniczające tę zasadę skutki mogą powstać, gdy na podstawie przepisów podatkowych spółka może zostać zniechęcona do tworzenia podporządkowanych jednostek w innych państwach członkowskich.

Fiskus zajął jednak niekorzystne dla spółki stanowisko, twierdząc, że wyroki luksemburskiego Trybunału nie zaliczają się do źródeł prawa, którego musi przestrzegać.

[b]WSA w korzystnym dla spółki wyroku stwierdził, że organy polskiej administracji mają obowiązek prowspólnotowego interpretowania przepisów krajowych.[/b]

Wyrok dotyczy zakładu na Węgrzech, jednakże podobne umowy łączą Polskę również z innymi krajami Unii Europejskiej.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr