Emitenci papierów wartościowych są zobowiązani do informowania o wszystkich istotnych zdarzeniach, jakie mogą wpłynąć na cenę akcji.
Obowiązek publikowania informacji poufnej, zdefiniowanej w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, przewiduje art. 56 ust. 1 pkt 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2009/DU2009Nr185poz1439a.asp]ustawy o ofercie publicznej[/link].
[b]Jeżeli spółka obawia się negatywnych konsekwencji kursowych z powodu ujawnienia takich wiadomości, może przekazać informację mającą charakter wstępny z zastrzeżeniem, że zostanie uszczegółowiona w najbliższym możliwym terminie[/b] – orzekł [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (VI SA/Wa 1816/10)[/b], oddalając skargę Pagedu SA na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego.
Jak informowaliśmy w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/593659.html]"Czy spółki giełdowe ujawnią poufne kontrakty"[/link], dwie spółki zależne Pagedu zawarły w 2007 i 2008 r. kontrakty terminowe z bankami zwane opcjami walutowymi. W podobne transakcje zaangażowało się wtedy wiele przedsiębiorstw. Komisja uznała, że Paged naruszył art. 56 ust. 1 pkt 1 ustawy o ofercie publicznej, gdyż powinien powiadomić o tych ryzykownych finansowo transakcjach. Za niedopełnienie tego obowiązku KNF nałożyła na spółkę 70 tys. zł kary.
W skardze do sądu spółka kwestionowała zakwalifikowanie informacji o opcjach do informacji poufnych, ponieważ nie były precyzyjne. Sąd zgodził się jednak z oceną Komisji.