Spółki giełdowe z niecierpliwością czekały, aż Naczelny Sąd Administracyjny przedstawi na piśmie argumenty, które przesądziły o rozstrzygnięciu z 24 stycznia 2011r. (II FPS 6/10).
Zgodnie z nim spółki mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów część wydatków związanych z nową emisją akcji. Wyjątkiem są tylko kwoty, bez poniesienia których nie jest możliwa taka operacja. W momencie ogłoszenia uchwała ta została entuzjastycznie przyjęta przez spółki giełdowe. Złagodziła ona bowiem stanowisko prezentowane wcześniej przez większość składów tego sądu.
Uzasadnienie ustne dało pewne wstępne wskazówki co do zasad kwalifikacji wydatków związanych z podwyższeniem kapitału w drodze emisji akcji.
Teraz, analizując uzasadnienie pisemne, możemy przyjrzeć się rozstrzygnięciu i podstawom prawnym, na których oparł się NSA, a następnie rozpocząć drogę postępowania o stwierdzenie nadpłaty i odzyskać nadpłacony podatek. Niestety, nie wszystkie informacje są dobre dla podatników.
Z uzasadnienia ustnego NSA wynikało, że wydatki związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego są kosztem uzyskania przychodu. W pisemnym zostały wskazane jako przykład kosztów, których nie uwzględnia się przy obliczaniu dochodu.