Zdaniem organów wszystkie obiekty budowlane będące w posiadaniu przedsiębiorcy są na podstawie art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol) budynkami lub budowlami „związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej”.
Wystąpienie tak rozumianego związku z działalnością gospodarczą powoduje, że budowla staje się przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości (według stawki 2 proc. od wartości), a budynki są opodatkowane najwyższą stawką.
Aktualnie stawka maksymalna (gminy mogą przyjąć stawkę niższą, co czynią rzadko) w wypadku obiektów związanych z działalnością gospodarczą wynosi 21,05 zł (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b upol), tymczasem dla budynków „pozostałych” 7,06 zł (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b upol). Różnica jest więc istotna.
Sporne względy techniczne
Trzeba jednak pamiętać, że ustawa przewiduje wyłączenie z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej takiego przedmiotu opodatkowania, który „nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych”. Czy dotyczy to obiektów remontowanych?
Już w 2003 r. minister finansów wyjaśnił, że „w rozumieniu przepisów podatkowych należy wyraźnie odróżnić stan techniczny obiektu budowlanego (jego konstrukcji) od stanu instalacji, urządzeń (wyposażenia) tego obiektu, które nie podlegają opodatkowaniu i nie mają wpływu na zakwalifikowanie obiektu do kategorii przedmiotów opodatkowania związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą” (pismo dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru z 13 marca 2003, LK-272/LP/03/PP).