Minister mógł obniżyć taksę notarialną

Rozporządzenie ministra sprawiedliwości o zmniejszeniu o połowę stawek taksy notarialnej jest zgodne z prawem o notariacie i konstytucją – orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny

Publikacja: 07.07.2011 04:40

Notariusz zapewnia większą aktualność, wiarygodność ksiąg wieczystych, w interesie publicznym wypełn

Notariusz zapewnia większą aktualność, wiarygodność ksiąg wieczystych, w interesie publicznym wypełnia on obowiązek, który generalnie ciąży na właścicielu nieruchomości

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

 

Trybunał stwierdził, iż minister sprawiedliwości ma sporą swobodę decydowania w sprawie wysokości taksy, a notariat nie zdołał wykazać, że przekroczył jej granice (sygnatura akt U 8/08).

W 2007 r. ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro obniżył o połowę stawki maksymalne za czynności notarialne związane z obrotem nieruchomościami. Argumentował, że trzeba zmniejszyć obciążenie obywateli opłatami notarialnymi, gdy znacząco wzrosły ceny mieszkań i domów na rynku.

Krajowa Rada Notarialna, organ samorządu rejentów, zwróciła się do TK o zbadanie zmian rozporządzenia. Twierdziła, iż są one niezgodne z wytycznymi ustalonymi w art. 5 ust. 3 prawa o notariacie. Przepis ten mówi, iż określając wysokość taksy, minister powinien brać pod uwagę wartość przedmiotu czynności i jej rodzaj, stopień zawiłości, nakład i czas pracy oraz interes społeczny gwarantujący dostępność usług rejentów dla obywateli.

Zdaniem notariatu obniżka była też niezgodna z konstytucją, jako zbyt daleko idąca i nieuwzględniająca interesów notariuszy ingerencja w ich uprawnienia. Notariat zakwestionował także kolejną zmianę rozporządzenia, z 2009 r., która wprowadziła stawki od nowej czynności powierzonej notariuszom: poświadczania dziedziczenia. KRN uznała, że kwota 150 zł jest zbyt niska w porównaniu z kosztami i nakładem pracy, przez co również narusza wytyczne ustawowe.

TK rozpoznał razem oba wnioski samorządu rejentów. Odrzucił wszystkie zarzuty. Uzasadniając wyrok, sędzia Zbigniew Cieślak stwierdził, że KRN nie udało się dowieść niezgodności zakwestionowanych przepisów ani z prawem o notariacie, ani z konstytucją. Zmiana wysokości taksy nie musi być uzasadniona zmianą okoliczności składających się na wytyczne dotyczące treści rozporządzenia – wyjaśniał. Minister ma bowiem pewien margines swobody w ich ustalaniu jako kierujący polityką państwa w tej dziedzinie, a Trybunał musi być powściągliwy, orzekając, aby nie przekroczyć granic swobody szefa resortu sprawiedliwości.  Notariat nie wykazał, że zmniejszając taksę za akty dotyczące obrotu nieruchomościami, minister doprowadził do rażących dysproporcji między interesami: społecznym i notariuszy.

Lech Borzemski, prezes KRN, po ogłoszeniu wyroku powiedział „Rz", że kondycja notariatu nie jest dobra.

– Notariuszy przybywa, taksa była ostatni raz podwyższona w 2001 r., a ceny nieruchomości od pewnego czasu spadają.

sygnatura akt U 8/08

Zobacz

»

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne