Gminy mogą różnicować opłaty

Sprzedający w budynkach i ich częściach nie odprowadzają opłaty targowej

Publikacja: 12.07.2011 04:45

Zmiany zasad rozliczania kosztów handlu na targowiskach weszły w życie 19 czerwca.

Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów (pismo nr PL/LS/838/3/KPV/11/119 opublikowane w ostatnim numerze Biuletynu Skarbowego), jeśli uchwała rady gminy określająca zasady rozliczania opłaty targowej nie uwzględnia nowych regulacji, musi zostać zmieniona.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych miała na celu dostosowanie jej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. K 7/08). Uznał on za niekonstytucyjny przepis, który mówił, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub ich częściach, z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw. Z nowelizacji wynika, że daninę uiszczą sprzedawcy na targowiskach, czyli wszelkich miejscach, w których jest prowadzona sprzedaż. Ten obowiązek nie będzie dotyczyć tylko handlujących w budynkach lub ich częściach.

Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty targowej określa rada gminy. Nowelizacja, co do zasady, nie powoduje konieczności podejmowania nowych uchwał w tej sprawie. Może się  jednak zdarzyć, że te, które obowiązują, nie odzwierciedlają nowych rozwiązań. Będzie tak, gdy przewidują obciążenie opłatą sprzedaży dokonywanej w budynkach lub ich częściach będących targowiskami pod dachem lub halami używanymi do targów, aukcji i wystaw. Gminy muszą więc dostosować postanowienia uchwał do nowych przepisów.

Ministerstwo podkreśliło też, że rada gminy może różnicować wysokość stawek opłaty. Jako kryterium może przyjąć zarówno lokalizację targowiska, jak i dzień tygodnia, w którym dokonywana jest sprzedaż. Stanowisko to potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II GSK 232/10), w którym czytamy: „Nie ma podstaw do przyjęcia, że ustawodawca pozbawił radę gminy możliwości zróżnicowania stawek opłaty targowej w zależności np. od położenia targowiska, rodzaju sprzedawanych towarów i sposobu sprzedaży".

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr