Cofnięcie zezwolenia było uzasadnione

Obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie może zastąpić obowiązku zapłaty podatku akcyzowego

Publikacja: 21.07.2011 04:25

Cofnięcie zezwolenia było uzasadnione

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Czym innym jest zabezpieczenie akcyzowe, a czym innym zaległość podatkowa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną Piotra J. (sygnatura akt: II GSK 735/10).

Składy podatkowe działają w Polsce od 2004 r., czyli od wejścia do UE. Służą swobodnemu przemieszczaniu wyrobów akcyzowych między państwami członkowskimi. Piotr J. w lutym 2009 r. uzyskał zezwolenie naczelnika urzędu celnego w Słupsku na prowadzenie takiego składu do 2012 r., ale już w czerwcu 2009 r. je utracił. Nie dokonywał bowiem w terminie wpłat dziennych za sprzedany gaz. A przepisy obligują naczelnika do cofnięcia zezwolenia w razie powstania zaległości we wpłatach, bez względu na ich wysokość .

W odwołaniu do dyrektora Izby Celnej w Gdańsku, skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku i skardze kasacyjnej do NSA Piotr J. twierdził, że w przeddzień wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia wpłacił wszelkie należności z tytułu podatku akcyzowego. W dniu wydania decyzji nie miał więc zaległości. Pytał też, dlaczego naczelnik urzędu celnego nie pokrył wymagalnego podatku akcyzowego z 57 tys. zł zabezpieczenia.

Radca prawny Krzysztofa Gutowska broniła jego racji przed NSA.

- Zaległość wymieniona w decyzji została zapłacona, tak jak następne, do 2 czerwca 2009 r., czyli do dnia poprzedzającego decyzję cofającą zezwolenie. Również zabezpieczenie akcyzowe zostało ustanowione po to, żeby w razie konieczności pokryć zaległości - argumentowała.

WSA w Gdańsku i NSA nie miały jednak zastrzeżeń do decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie składu akcyzowego. Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym jednym z warunków koniecznych do uzyskania takiego zezwolenia i warunkiem zasadniczym sprawy o cofnięcie zezwolenia jest niezaleganie w podatkach - stwierdziły. Prowadząc skład podatkowy, Piotr J. był zobowiązany do obliczenia i zapłaty akcyzy wstępnie za okresy dzienne. Z art. 52 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że jeśli takie wpłaty nie zostaną uiszczone w wyznaczonym terminie, naczelnik UC cofa zezwolenie. Nie może podjąć innej decyzji ani pokryć zaległości z zabezpieczenia akcyzowego. Jego złożenie ma wprawdzie zagwarantować uiszczenie należnej akcyzy, ale nie może zastępować jej wpłaty w wysokości i terminach wynikających z prawa podatkowego - stwierdził NSA.

- Skutek byłby zresztą taki, że obniżyłaby się kwota wymaganego zabezpieczenia, co tak czy inaczej uprawniałoby naczelnika do cofnięcia zezwolenia - powiedziała sędzia Ludmiła Jajkiewicz.

Zobacz serwisy:

Podatki i księgi » Akcyza

Zakładanie firmy » Zezwolenia, licencje, koncesje i certyfikaty

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr