Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (sygnatura akt: I FSK 1021/10).
We wniosku o interpretację uczelnia wyjaśniła, że organizuje konferencje naukowe. Ich uczestnikami są pracownicy naukowi innych uczelni i instytucji naukowych. W związku z organizacją konferencji uczelnia ponosi koszty, które zwracają macierzyste jednostki tych pracowników. Uniwersytet zapytał, czy jako organizator konferencji jest podatnikiem VAT.
Jego zdaniem nie, ponieważ publiczna szkoła wyższa mieści się w obszarze pojęciowym organów władzy publicznej. A te zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT w zakresie, w jakim realizują zadania nałożone przez odrębne przepisy, nie są podatnikami VAT.
Organ podatkowy uznał stanowisko uniwersytetu za nieprawidłowe. Podkreślił, że wnioskodawca, organizując konferencje naukowe, świadczy usługi podlegające VAT i ma status podatnika VAT.
W skardze do sądu administracyjnego uczelnia argumentowała, że nie można w jej przypadku mówić o czerpaniu korzyści z tytułu świadczenia usług, ponieważ z pobieranej opłaty w całości pokrywane są koszty organizacji konferencji. Uczelnia nie świadczy także usług w ramach działalności gospodarczej, ale wypełnia swój ustawowy zakres kompetencji i realizuje cele, do których została powołana.