Zgodnie z art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby są obowiązani składać do urzędu skarbowego – we właściwych terminach – informacje w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych. Ustawa ta nie zawiera legalnej definicji zakładu (oddziału) podatnika.
Stanowisko resortu
Jak wynika natomiast z art. 10 ust. 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli podatnik CIT posiada zakład (oddział) położony na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla jego siedziby, to część dochodu z tytułu udziału we wpływach z tego podatku jest przekazywana do budżetu np. gminy, na której obszarze znajduje się ten oddział (zakład). Jednocześnie art. 10 ust. 3 tej ustawy stanowi, że zakładem (oddziałem) w jej rozumieniu jest określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze j. s. t. innej niż jednostka właściwa dla siedziby podatnika. Zdaniem Ministerstwa Finansów z przepisu tego wynika wprost, że zakładem (oddziałem) jest określone w umowie o pracę zawartej z konkretnym pracownikiem miejsce świadczenia pracy. Bez znaczenia jest natomiast, czy w danym miejscu istnieje zorganizowane biuro podatnika. W konsekwencji, jeżeli w umowie jako miejsce świadczenia pracy wskazana została siedziba podatnika, to informacji CIT-ST składać nie trzeba. Jeżeli z takiej umowy wynika, że miejscem świadczenia pracy jest inna j. s. t., to podatnik taką informację złożyć powinien.
To bezpośrednio przekłada się następnie na udział poszczególnych gmin, powiatów czy województw w podatkach uiszczanych przez spółkę. Ustala się je bowiem właśnie na podstawie danych wynikających z deklaracji CIT-ST.
Sąd się nie zgadza
Ze stanowiskiem resortu nie zgodził się WSA w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 3313/10).
Stwierdził, że warunkiem koniecznym do powstania obowiązku składania deklaracji CIT-ST jest posiadanie przez podatnika zakładu (oddziału) na terenie innej j. s. t. niż właściwa dla siedziby spółki. Potwierdza to również brzmienie art. 10 ust. 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zdaniem sądu z jego treści wynika, że część dochodu z udziału we wpływach z CIT jest przekazywana do budżetu danej j. s. t., na obszarze której znajduje się zakład (oddział) podatnika, proporcjonalnie do liczby zatrudnionych w nim na podstawie umowy o pracę.