Tak orzekł WSA w Gliwicach 17 sierpnia 2011 (III SA/Gl 2581/10).
Podatnik wygrał przeprowadzony przez ministerstwo konkurs dotyczący przedsięwzięcia pod nazwą „Inicjatywa technologiczna”. W efekcie podpisał z ministerstwem umowę, na podstawie której w zamian za otrzymaną sumę pieniężną wykonać miał określone zadania.
Nie wykazał w rozliczeniu podatkowym otrzymanej kwoty, organy podatkowe nałożyły więc na niego zobowiązanie podatkowe w VAT, twierdząc, że wyświadczył usługi na rzecz ministerstwa, a zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatkowi temu podlega odpłatne świadczenie usług na terenie kraju.
Podatnik odwołał się od decyzji a następnie wniósł skargę do sądu, zarzucając organom podatkowym naruszenie wskazanego przepisu. Podniósł, że nie wykonywał usług na rzecz ministerstwa. Musiałyby być one bowiem poprzedzone postępowaniem przeprowadzonym zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych.
Odpowiadając na skargę, organy podatkowe wskazały na treść art. 8 ustawy o VAT, w myśl którego świadczenie usług to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Zdaniem fiskusa przelanie na rachunek strony określonej sumy pieniędzy było nie czym innym, jak płatnością na poczet tak rozumianej usługi, zatem wszelkie przesłanki uznania działań za usługę zostały spełnione.