Może być uznana za osobę prowadzącą działalność gospodarczą, angażuje bowiem środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 dyrektywy VAT i w rozumieniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 15 września 2011 (C-180/10 i C-181/10).
Tak orzekł WSA w Poznaniu 12 października 2011 (I SA/Po 517/11).
Rolnik ryczałtowy zamierzał sprzedać grunty rolne, a następnie, za pieniądze ze sprzedaży, kupić grunty lepsze jakościowo, aby zwiększyć wartość posiadanych nieruchomości. Wystąpił z wnioskiem do burmistrza o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego, który obejmowałby jego własność.
W przekwalifikowaniu działki pomagało mu wyspecjalizowane przedsiębiorstwo. Na mocy uchwały rady miasta działka skarżącego została przekształcona na tereny zabudowy mieszkaniowej. Dzięki nowemu planowi zagospodarowania przestrzennego zwiększyła się wartość tej nieruchomości.
We wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych rolnik zadał pytanie, czy sprzedaż działek spowodowała powstanie u niego zobowiązania podatkowego z tytułu VAT. Jego zdaniem nie został on podatnikiem VAT, bo nie spełnił przesłanek z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Organ podatkowy nie zgodził się z tym.