Wartość całej stacji, a więc zarówno część techniczna (instalacje), jak i część budowlana (fundament) stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Tak orzekł WSA w Szczecinie 24 listopada 2011 (I SA/Sz 812/11).
Spółka jest właścicielem kilku stacji gazu ziemnego LNG, które składają się między innymi ze zbiorników służących do magazynowania skroplonego gazu oraz dodatkowych instalacji i urządzeń technicznych. Całość usadowiona jest na betonowych fundamentach.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych oraz w skardze spółka argumentowała, że stacja LNG powinna dla celów podatkowych być rozdzielona na część techniczną (instalacje) i część budowlaną (fundamenty). Obciążona podatkiem od nieruchomości powinna być jedynie wartość fundamentów stacji. Za takim traktowaniem stacji LNG przemawia zdaniem spółki chociażby orzecznictwo sądów administracyjnych dotyczące opodatkowania elektrowni wiatrowych.
Organ podatkowy nie podzielił stanowiska spółki. W jego ocenie, zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podstawą opodatkowania stacji LNG jest wartość całego obiektu, a nie, jak błędnie twierdzi podatnik, jedynie wartość fundamentów.