A tak właśnie postąpiła Rada Miasta Sopotu, uchwalając studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Swojej uchwały broniła dwukrotnie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, a wczoraj powtórnie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który oddalił jej skargę kasacyjną (sygnatura akt: II OSK 2036/12).
Ustalenie w studium parametrów wysokości zabudowy i ilości kondygnacji narusza zasady sporządzania studium – stwierdził NSA.
Parametry i gabaryty zabudowy określa miejscowy plan
Sprawę rozpoczęła skarga spółki z o.o. Panorama Development na uchwałę rady miasta w sprawie studium. Firma jeszcze w 2008 r. złożyła do prezydenta Sopotu wniosek o dokonanie zmian w ówcześnie obowiązującym studium. Zamierzała postawić 12-kondygnacyjny budynek mieszkalny w sąsiedztwie już istniejącej zabudowy przy ul. Oskara Kolberga. Jej wniosek, jako złożony po upływie ustawowego terminu, nie został rozpoznany.
W nowym studium, przyjętym w czerwcu 2010 r., wprowadzono natomiast na tym terenie zakaz zabudowy budynkami mającymi więcej niż trzy–cztery kondygnacje. Zakaz został następnie wprowadzony do planu, dla którego ustalenia studium są wiążące.