Zakres decyzji podejmowanych przez gminę określa ustawa

Rada gminy nie ma prawa do nieograniczonego udzielania pożyczek. Swoje decyzje, w tym uchwały, może podejmować tylko w granicach określonych w przepisach ustawy o samorządzie gminnym

Aktualizacja: 21.01.2010 06:35 Publikacja: 21.01.2010 05:20

Zakres decyzji podejmowanych przez gminę określa ustawa

Foto: Fotorzepa

[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 4 grudnia 2009 r., I SA/Kr 544/09.[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spór sprowadzał się do ustalenia, czy kolegium regionalnej izby obrachunkowej prawidłowo stwierdziło nieważność uchwały rady miasta w sprawie wyrażenia zgody na udzielanie pożyczek przez gminę miejską na remonty. Rada złożyła skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie. Rada miasta jako podstawę uchwały wskazała [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=77EEEFF3AE30802424ABE73A34C16DBC?id=163433]ustawę o samorządzie gminnym[/link]. Uchwała nie zawierała natomiast odesłania do przepisu szczególnego, pomimo że dotyczy zobowiązań finansowych gminy.

Zgodnie z [b]wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 stycznia 1997 r. (III SA 534/96)[/b] do działalności organów samorządu terytorialnego w sferze zobowiązań publicznoprawnych nie stosuje się zasady: „co nie jest zakazane, jest dozwolone”, lecz regułę: „dozwolone jest tylko to, co prawo wyraźnie przewiduje”.

[wyimek]Samorząd terytorialny nie ma prawa wykonywania innych zadań niż publiczne [/wyimek]

Z art. 6 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1AD9C9437117F8C8FA911D5C68ACCB1E?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link] wynika ogólna zasada działania gminy we wszystkich sprawach publicznych o znaczeniu lokalnym, jeżeli z mocy przepisu szczególnego rangi ustawowej spraw tych nie przekazano do zakresu działania innego podmiotu.

Zadaniami są zarówno zadania własne, jak i zlecone bądź powierzone. Jednak zasadniczym celem działania gminy jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty tworzonej przez mieszkańców gminy.

Wśród spraw, które należą do zakresu zadań własnych gminy, wymienić można między innymi: sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, gospodarki wodnej, gminnych dróg, wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji oraz utrzymania czystości i porządku.

Z przykładowo wymienionego katalogu zadań gminy nie wynika, że może ona przeznaczyć środki finansowe na zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, bez związku z ustawami szczególnymi.

Sąd za słuszny uznał zarzut RIO o naruszeniu przez gminę art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i ustawy, zgodnie z którym do właściwości rady należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta (w tej sprawie przez prezydenta) w roku budżetowym.

Przepis ten nie upoważnia rady gminy do nieograniczonego udzielania pożyczek, należy bowiem pamiętać, że rada gminy swoje decyzje, w tym uchwały, może podejmować tylko w granicach określonych w art. 7 ust. 1 i art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

[b]Udzielanie nieoprocentowanych pożyczek przez gminę miejską na remonty budynków nie może być uznane za realizację zadań własnych gminy mieszczących się w zakresie spraw publicznych o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżonych na rzecz innych podmiotów[/b].

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr