To nie urząd powinien rozliczać VAT, lecz gmina

Podatnikiem podatku od towarów i usług jest gmina, która posiada osobowość prawną, a nie urząd gminy

Publikacja: 03.03.2010 04:10

To nie urząd powinien rozliczać VAT, lecz gmina

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 8 lutego 2010 r., I SA/Bk 564/09[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Zakład Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania zwrócił się do ministra finansów z wnioskiem o udzielenie interpretacji. Wnioskodawca będący zakładem budżetowym powołanym, na mocy uchwały rady gminy, świadczy usługi dowozu dzieci do szkoły, utrzymania gminnego wysypiska, koszenia trawników, cząstkowego remontu dróg, budowy wodociągu.

Prace zleca wójt, który jest kierownikiem urzędu gminy. Urząd gminy jest jedynym zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT posiadającym NIP. Faktury wystawiane są na urząd gminy.

Świadczone przez wnioskodawcę usługi dowozu dzieci zlecane są w formie umowy cywilnoprawnej zawieranej między urzędem gminy a wnioskodawcą.

Natomiast pozostałe usługi zlecane są w formie zlecenia (zleceniodawcą jest urząd gminy). Podatnik zastanawiał się, czy świadczone przez niego usługi są zwolnione z VAT. Zdaniem zakładu, skoro urząd gminy jest jednostką budżetową, to usługi świadczone na jego rzecz są zwolnione od VAT.

Innego zdania był jednak minister finansów. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że w opisanym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania zwolnienie od VAT określone w § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia w sprawie VAT.

Zgodnie z nim zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.

Terminy „gospodarstwo pomocnicze”, „zakład budżetowy” i „jednostka budżetowa” zostały zdefiniowane w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180304]ustawie o finansach publicznych[/link].

W myśl przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BEB1F50749B0E315B8928978248C691E?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link] gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, nadto gmina posiada osobowość prawną. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty.

W celu wykonywania tych zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi.

[wyimek]Urząd gminy jest wyłącznie aparatem pomocniczym gminy[/wyimek]

W orzecznictwie sądowo-administracyjnym wielokrotnie wskazywano, że podatnikiem podatku od towarów i usług jest gmina, która posiada osobowość prawną, a nie urząd gminy [b](np. wyrok NSA z 18 listopada 2008 r., I FSK 1148/07)[/b].

W konsekwencji, w sytuacji wskazywanej we wniosku, nie ma zastosowania zwolnienie określone w § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia, ponieważ będąca odbiorcą usług gmina nie jest jednostką budżetową, zakładem budżetowym ani gospodarstwem budżetowym jednostki budżetowej w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie