Na napisanie wniosku o przywrócenie terminu jest siedem dni

Jeśli upłynął termin do wniesienia odwołania, powinno być ono złożone wraz z wnioskiem o przywrócenie tego terminu. Na jego złożenie jest siedem dni od ustania powodu uchybienia

Aktualizacja: 24.03.2010 02:46 Publikacja: 24.03.2010 02:20

Na napisanie wniosku o przywrócenie terminu jest siedem dni

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Tak wynika [b]z wyroku WSA w Gorzowie Wlkp. z 10 marca 2010 r. II SA/Go61/10[/b].

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Starosta powiatowy uznał E.L. za osobę bezrobotną i przyznał jej zasiłek dla bezrobotnych.

Decyzja ta została doręczona stronie 23 października 2009 r., co potwierdziła ona własnoręcznym podpisem na decyzji złożonej w aktach administracyjnych. 11 grudnia 2009 r. E. L. złożyła osobiście w organie I instancji (w powiatowym urzędzie pracy) odwołanie od decyzji starosty.

W uzasadnieniu wskazywała, że została wprowadzona w błąd i dopiero po dwóch miesiącach dowiedziała się, że „powróciła do starego zasiłku”, a powinna mieć przyznany nowy.

Wojewoda stwierdził uchybienie przez E.L. terminu do wniesienia odwołania. Ostatecznie sprawa znalazła finał przed WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że skarga podlegała oddaleniu. Postanowienie organu odwoławczego o uchybieniu przez E. L. terminowi do wniesienia odwołania nie zostało bowiem wydane z naruszeniem ani prawa materialnego, ani procesowego.

Stosownie do art. 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] postępowanie administracyjne jest dwuinstancyjne. Od decyzji organu l instancji przysługuje stronie odwołanie do organu II instancji.

Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od doręczenia stronie decyzji za pośrednictwem organu, który tę decyzję wydał. Na organie I instancji ciąży obowiązek przekazania odwołania organowi II instancji stosownie do przepisu art. 133 k.p.a.

Organ II instancji po przekazaniu mu odwołania jest zobowiązany – przed przystąpieniem do merytorycznego rozpoznania sprawy w związku ze złożeniem środka odwoławczego – w postępowaniu wstępnym zbadać, czy odwołanie od decyzji organu l instancji zostało wniesione w przewidzianym w przepisach terminie, a w przypadku jego przekroczenia – do stwierdzenia, iż odwołanie zostało złożone z uchybieniem terminu.

Przepis art. 134 k.p.a. stanowi bowiem, że organ odwoławczy w drodze postanowienia stwierdza uchybienie przez stronę terminu do wniesienia odwołania od decyzji organu l instancji. Norma zawarta w art. 134 k.p.a. ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie pozostawia pola swobodnemu uznaniu organu administracyjnego.

Wydane na jej podstawie postanowienie jest orzeczeniem o charakterze formalnym, stwierdzającym przesłankę niedopuszczalności środka zaskarżania i w konsekwencji uniemożliwiającym ponowne merytoryczne rozpoznanie sprawy przez organ odwoławczy.

Środkiem prawnym zmierzającym do wzruszenia decyzji starosty może być jedynie nowe odwołanie do wojewody złożone za pośrednictwem organu I instancji, tj. starosty.

[b]Ponieważ upłynął termin do wniesienia odwołania, powinno być ono złożone wraz z wnioskiem o przywrócenie tego terminu. W takim wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące, że uchybienie terminu do wniesienia odwołania nastąpiło bez winy strony.[/b]

Tak wynika [b]z wyroku WSA w Gorzowie Wlkp. z 10 marca 2010 r. II SA/Go61/10[/b].

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku