Spór o możliwość stosowania w takiej sytuacji zwolnienia od VAT rozpoczął się od [b]orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 8 grudnia 2008 r. (sygn. I SA/Wr 881/08)[/b].

Uznał on, że kwota należna z tytułu usługi leasingu obejmuje również koszty ubezpieczenia przedmiotu umowy. Oznacza to, że wartość ubezpieczenia powinna być obciążona 22-proc. podatkiem.

Wczoraj kasację od tego wyroku rozpatrywał NSA. Postanowił on, że [b]problem ten powinien być przedmiotem uchwały. To dlatego, że orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych jest niejednolite.[/b]

Istnieją też poważne wątpliwości, czy leasing i ubezpieczenie należy traktować jako dwie odrębne usługi czy też jako jedno świadczenie złożone. Budzi je także sposób zdefiniowania przez polskiego ustawodawcę podstawy opodatkowania w VAT. Odbiega on bowiem od rozwiązań prawa UE.

[b] Czytaj o najnowszym wyroku WSA w Warszawie z 24 marca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1888/09): [link=http://www.rp.pl/artykul/69535,451710_Ubezpieczenie_to_nie_czesc_czynszu_za_leasing_.html]„Ubezpieczenie nie jest częścią czynszu za leasing”[/link][/b]