Sąd przypomniał, że w określonych przepisami przypadkach można żądać wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym orzeczeniem. Podstawy te zostały szczegółowo wymienione. Są to przyczyny nieważności, np. gdy orzeczenie zostało oparte na dokumencie podrobionym lub przerobionym, gdy orzeczenie zostało uzyskane za pomocą przestępstwa itp.
W tej sprawie sąd stwierdził, że skarga podlega odrzuceniu, gdyż jest niedopuszczalna z powodu braku warunków dopuszczalności wznowienia.
[wyimek]Podstawą wznowienia jest niemożność działania spowodowana naruszeniem przepisów[/wyimek]
Zgodnie z powołanym przez skarżącą przepisem art. 271 ust. 1 ustawy można żądać wznowienia postępowania z powodu nieważności, jeżeli w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona albo jeżeli orzeka sędzia wyłączony z mocy ustawy, a strona przed uprawomocnieniem się orzeczenia nie mogła się domagać jego wyłączenia. W rozpatrywanej sprawie skarga o wznowienie postępowania jest niedopuszczalna.
W wydaniu orzeczenia nie orzekał, wbrew zarzutom skargi, sędzia wyłączony z mocy ustawy. W dacie wydania postanowienia zasady wyłączenia sędziego z mocy ustawy regulował art. 18 § 1 ustawy. Przepis ten stanowił, że sędzia jest wyłączony z mocy samej ustawy w sprawach:
- w których jest stroną lub pozostaje z jedną z nich w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziałuje na jego prawa lub obowiązki,