Leasingobiorca nie powinien płacić podatku od ubezpieczenia

Obciążenie leasingobiorcy kosztem składki ubezpieczeniowej to nic innego jak świadczenie za wynagrodzeniem (odsprzedaż) usługi ubezpieczeniowej zwolnionej z VAT

Aktualizacja: 19.04.2010 04:40 Publikacja: 19.04.2010 03:00

Red

[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 24 marca 2010 r. (III SA/ Wa 2038/09).[/b]

Spółka jest leasingodawcą. Zawierane z klientami umowy leasingu przewidują, że leasingobiorca ponosi odpowiedzialność za właściwy stan przedmiotu leasingu i ryzyko jego uszkodzenia czy zniszczenia, bez względu na przyczynę. Obowiązek ubezpieczenia przedmiotu leasingu spoczywa zasadniczo na leasingobiorcy, który ma możliwość wyboru sposobu ubezpieczenia.

W razie niedopełnienia tego obowiązku spółka ubezpiecza przedmiot leasingu w swoim imieniu, na rzecz leasingobiorcy, w ramach posiadanego w ofercie pakietu ubezpieczeniowego. Wówczas obciąża swoich klientów odrębną opłatą z tytułu składek ubezpieczeniowych, traktując to jako czynność zwolnioną z VAT. Przeniesienie kosztu ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę traktuje bowiem jako zakup i następnie odsprzedaż usługi ubezpieczeniowej.

Odsprzedaż usług ubezpieczeniowych następuje zasadniczo według cen zakupu. Spółka obciąża klientów z tytułu ubezpieczenia przedmiotu leasingu jednorazowo za okres ubezpieczenia bądź rozkłada klientom płatność składki ubezpieczeniowej na raty. Oprócz spłacania raty składki ubezpieczeniowej klienci są obciążani stosowną kwotą z tytułu kosztu finansowania ubezpieczenia.

Spółka zapytała, czy prawidłowe jest jej stanowisko, że obciążenie leasingobiorcy kosztem składki ubezpieczeniowej powinno być traktowane jako świadczenie za wynagrodzeniem (odsprzedaż) usługi ubezpieczeniowej zwolnionej z VAT.

Organ podatkowy stwierdził, że nie. Jednak WSA w Warszawie podzielił argumenty spółki. Uznał, że obciążenie leasingobiorcy kosztem składki ubezpieczeniowej jest z punktu widzenia spółki świadczeniem za wynagrodzeniem usługi ubezpieczeniowej zwolnionej z VAT. Stwierdził ponadto, że organ wydając interpretację naruszył art. 28 dyrektywy 112.

Spółka miała prawo refakturować ubezpieczenie, nie naruszało to bowiem przepisów prawa wspólnotowego, a zwłaszcza zasady neutralności i proporcjonalności.

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Michał Chyła, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie):[/b]

Ostatnio sądy administracyjne kwestionowały możliwość stosowania zwolnienia z VAT w przypadku refakturowania przez firmy leasingowe kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Takie stanowisko prezentowały także organy podatkowe.

Opierało się ono na tym, że usługa ubezpieczenia nie jest dla leasingobiorcy celem sama w sobie, ma jedynie służyć wykonaniu umowy leasingu. Składka ubezpieczeniowa nie może więc być refakturowana, ale jej wartość powinna być włączona do podstawy opodatkowania usługi leasingu i opodatkowana według stawki właściwej dla tej usługi.

Prezentowany wyrok wraz z innym wyrokiem w podobnej sprawie wydanym tego samego dnia przez [b]WSA w Warszawie (III SA/Wa 1888/09)[/b] stanowią wyłom w tej kształtującej się w ostatnim czasie negatywnej dla podatników linii interpretacyjnej. Wyroki te nawiązują do stanowiska uznającego możliwość refakturowania kosztów ubezpieczenia z zastosowaniem zwolnienia z VAT, które było powszechnie przyjmowane jeszcze do końca 2008 r.

W prezentowanym [b]wyroku WSA w Warszawie, powołując się na art. 28 dyrektywy 2006/112/WE[/b], uchylił interpretację organu podatkowego, stwierdzając, że obciążenie leasingobiorcy kosztem składki ubezpieczeniowej jest świadczeniem usługi ubezpieczeniowej zwolnionej z VAT.

Wyrok ten należy ocenić pozytywnie. Nabywana przez leasingodawcę usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu jest usługą odrębną i niezależną od usługi leasingu. Ubezpieczenie nie jest bowiem warunkiem koniecznym do prawidłowej realizacji usługi leasingu.

Gdy leasingodawca nabywa usługę ubezpieczenia we własnym imieniu, lecz na rzecz leasingobiorcy, to leasingobiorcę obciąża rzeczywiste ryzyko utraty przedmiotu leasingu. Obciążenie leasingobiorcy kosztami usługi ubezpieczenia powinno być zatem traktowane jako świadczenie na jego rzecz usługi ubezpieczenia. Koszty tego ubezpieczenia powinny być więc refakturowane na leasingobiorcę z zastosowaniem zwolnienia z VAT, właściwego dla usług ubezpieczeniowych.

31 marca 2010 r. sprawą refakturowania kosztów ubezpieczenia w przypadku usług leasingu zajmował się NSA, który uznał, że w związku z rozbieżnościami w orzecznictwie sądów administracyjnych problem ten powinien zostać rozstrzygnięty uchwałą siedmiu sędziów NSA - czytaj [link=http://www.rp.pl/artykul/122083,455142_O_zwolnieniu_z_VAT_rozstrzygnie_uchwala.html]"O zwolnieniu rozstrzygnie uchwała"[/link].

Miejmy nadzieję, że w uchwale tej NSA podzieli argumentację wyrażoną w prezentowanym orzeczeniu i potwierdzi możliwość refakturowania kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu z zastosowaniem zwolnienia z VAT.[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 24 marca 2010 r. (III SA/ Wa 2038/09).[/b]

Spółka jest leasingodawcą. Zawierane z klientami umowy leasingu przewidują, że leasingobiorca ponosi odpowiedzialność za właściwy stan przedmiotu leasingu i ryzyko jego uszkodzenia czy zniszczenia, bez względu na przyczynę. Obowiązek ubezpieczenia przedmiotu leasingu spoczywa zasadniczo na leasingobiorcy, który ma możliwość wyboru sposobu ubezpieczenia.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo