[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 24 marca 2010 r. (III SA/ Wa 2038/09).[/b]
Spółka jest leasingodawcą. Zawierane z klientami umowy leasingu przewidują, że leasingobiorca ponosi odpowiedzialność za właściwy stan przedmiotu leasingu i ryzyko jego uszkodzenia czy zniszczenia, bez względu na przyczynę. Obowiązek ubezpieczenia przedmiotu leasingu spoczywa zasadniczo na leasingobiorcy, który ma możliwość wyboru sposobu ubezpieczenia.
W razie niedopełnienia tego obowiązku spółka ubezpiecza przedmiot leasingu w swoim imieniu, na rzecz leasingobiorcy, w ramach posiadanego w ofercie pakietu ubezpieczeniowego. Wówczas obciąża swoich klientów odrębną opłatą z tytułu składek ubezpieczeniowych, traktując to jako czynność zwolnioną z VAT. Przeniesienie kosztu ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę traktuje bowiem jako zakup i następnie odsprzedaż usługi ubezpieczeniowej.
Odsprzedaż usług ubezpieczeniowych następuje zasadniczo według cen zakupu. Spółka obciąża klientów z tytułu ubezpieczenia przedmiotu leasingu jednorazowo za okres ubezpieczenia bądź rozkłada klientom płatność składki ubezpieczeniowej na raty. Oprócz spłacania raty składki ubezpieczeniowej klienci są obciążani stosowną kwotą z tytułu kosztu finansowania ubezpieczenia.
Spółka zapytała, czy prawidłowe jest jej stanowisko, że obciążenie leasingobiorcy kosztem składki ubezpieczeniowej powinno być traktowane jako świadczenie za wynagrodzeniem (odsprzedaż) usługi ubezpieczeniowej zwolnionej z VAT.