W uzasadnieniu wskazał, że gdyby wolą ustawodawcy było objęcie pojęciem towarów używanych również ruchomości będących przedmiotem najmu lub dzierżawy, to nie czyniłby tego zastrzeżenia w stosunku do nieruchomości. Tylko co do tej kategorii towarów istnieje zastrzeżenie dopuszczające możliwość oddania w najem, dzierżawę lub inne prawo o podobnym charakterze i traktowania ich jako towarów używanych, a tym samym objętych zwolnieniem z VAT przy sprzedaży na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 us-tawy.
[i]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]
[ramka][b]Komentuje Agnieszka Radzikowska, konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie):[/b]
Stosowanie zwolnienia z VAT w razie sprzedaży rzeczy używanych wywołuje od dawna kontrowersje. Zgodnie z art. 7 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT z 1993 r. zwolniona z podatku była sprzedaż rzeczy używanych dokonywana przez użytkownika. W pismach interpretacyjnych (np.[b] Ministerstwa Finansów z 23 lipca 1997 r., PP3-8214-681/97/JM[/b]) i orzeczeniach (np. w [b]wyroku NSA z 10 listopada 1999 r., I SA/Wr 1697/99[/b]) wydanych na podstawie tego przepisu podkreślano, że zwolnienie nie ma zastosowania do sprzedającego towary, które są przedmiotem np. umowy najmu. Zwolniona była sprzedaż towaru używanego, jeżeli była dokonywana przez właściciela i jednocześnie użytkownika, który korzystał z niego w ten sposób, że go używał, a nie tylko pobierał z tego towaru pożytki cywilne i inne przychody.
Art. 7 ust. 5 pkt 1 został zmieniony ustawą z 20 listopada 1999 r., która od 1 stycznia 2000 r. nadała mu brzmienie podobne do istniejącego w obecnie obowiązującej ustawie o VAT. Zmiana polegała m.in. na dodaniu stwierdzenia, że zwolnienie z VAT dotyczy również dostawy używanych budynków, budowli lub ich części będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Ponieważ stwierdzenia takiego nie ma w odniesieniu do sprzedaży używanych towarów innych niż budynki i budowle, ich sprzedaż nie powinna być zwolniona z VAT, jeżeli wcześniej były przedmiotem wspomnianych umów.
Niezależnie od tego warto zwrócić uwagę, że polskie przepisy dotyczące zwolnienia z VAT dostawy rzeczy używanych są niezgodne z prawem wspólnotowym. Zgodnie z [b]dyrektywą 2006/112/WE[/b] państwa członkowskie zwalniają z VAT dostawy towarów, przy których nabyciu lub wykorzystaniu VAT nie podlegał odliczeniu. Oznacza to, że w każdym przypadku, w którym sprzedawca rzeczy używanej nie miał prawa do odliczenia VAT przy jej nabyciu, powinien korzystać ze zwolnienia. Prawo to nie powinno być w żaden sposób ograniczone np. tym, że rzecz przed sprzedażą była przedmiotem umowy dzierżawy.[/ramka]