Zdecydował tak w sprawie o usługi na ruchomym majątku rzeczowym WSA w Szczecinie w wyroku z 3 lipca 2008 r. (I SA/Sz 19/08).
Spółka wykonała usługę na towarach należących do kontrahenta holenderskiego. Jej zdaniem towary te w ciągu 17 dni wywieziono na terytorium Holandii. Ponieważ otrzymała od kontrahenta numer identyfikacyjny, nie naliczyła VAT, uznając, że miejscem świadczenia usługi jest Holandia. W myśl bowiem art. 28 ust. 7 i 8 ustawy o VAT miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego nabywcy, jeżeli towary, na których wykonano usługę, zostały wywiezione z terytorium Polski w terminie nieprzekraczającym 30 dni od daty wykonania usługi.
Urząd skarbowy zakwestionował jednak fakt wywozu. W trakcie prowadzonego postępowania spółka przedstawiła jedynie list przewozowy CMR, wskazujący, że takie same towary zostały przewiezione z Berlina do Holandii. Ponieważ spółka i holenderski kontrahent pozostawali w stałych stosunkach gospodarczych, nie można mieć – zdaniem organu podatkowego – pewności, że list CMR dotyczył towarów, na których wykonano usługę.
Spółka zaskarżyła decyzję, ale izba skarbowa utrzymała ją w mocy. Sprawa znalazła więc finał w sądzie. Spółka twierdziła, że organy podatkowe błędnie ustaliły, że wywóz towarów nie nastąpił. Jej zdaniem nie chciały przyjąć oświadczenia przedstawiciela spółki, który miał tę okoliczność potwierdzić. Zaniechały też przesłuchania osób uczestniczących w transporcie.
W odpowiedzi na skargę izba skarbowa wskazała, że podatnik zobowiązany jest gromadzić dowody na okoliczność potwierdzenia wywozu towarów.