Podkreślił to [b]Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 598/08)[/b], uzasadniając wyrok oddalający skargę kasacyjną wojewody dolnośląskiego na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.
Wojewoda zaskarżył niektóre przepisy uchwały Rady Miejskiej w Polanicy Zdroju w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Rada ustaliła m.in., że takie lokale mogą być wynajmowane wyłącznie mieszkańcom Polanicy Zdroju mieszkającym stale w gminie przez trzy lata w trudnych warunkach mieszkaniowych i o niskich dochodach, nie posiadających tytułu prawnego do innego lokalu.
Wojewoda dolnośląski uznał za niedopuszczalne ograniczenie możliwości wynajmu lokali komunalnych poprzez wymóg jednoczesnego posiadania trudnych warunków mieszkaniowych i braku tytułu prawnego do innego lokalu. Jego zdaniem takie kryteria można stosować tylko w odniesieniu do lokali socjalnych. Niezgodne z prawem jest również ograniczenie kręgu uprawnionych wyłącznie do mieszkańców stale zamieszkujących w gminie przez ostatnie trzy lata.
W WSA we Wrocławiu, do którego wojewoda zwrócił się o stwierdzenie nieważności wspomnianych punktów uchwały, rada broniła się, że zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów (...) uchwała dotycząca zasad wynajmowania lokali komunalnych powinna określać, poza wysokością dochodu kwalifikującego do wynajmu, również warunki mieszkaniowe. Pod tym pojęciem mieści się także brak tytułu prawnego do innego mieszkania.
Sąd zgodził się z oceną wojewody, że niedopuszczalne było wprowadzenie przez radę nowego, pozaustawowego ograniczenia w postaci wymogu stałego, trzyletniego zamieszkiwania na obszarze gminy. Jest to sprzeczne z definicją wspólnoty samorządowej, którą tworzą z mocy prawa wszyscy mieszkańcy gminy, bez względu na okres mieszkania na jej terenie. Równie krytycznie ocenił uzależnienie prawa ubiegania się o najem mieszkania komunalnego od braku tytułu prawnego do innego lokalu.