[b]Była to odpowiedź na pytanie prawne skierowane przez rzecznika praw obywatelskich (sygn. II PZP 13/08).[/b]
[srodtytul]Pytanie rzecznika[/srodtytul]
RPO zapytał: czy osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury może stanowić wyłączną przesłankę rozwiązania za wypowiedzeniem stosunku pracy z pracownikiem – kobietą lub mężczyzną – i nie oznacza dyskryminacji pracownika ze względu na płeć i wiek (art. 113 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link])?
Janusz Kochanowski podziela pogląd, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie uzasadnia samoistnie wypowiedzenia umowy o pracę. Jego zdaniem takie założenie prowadzi do tego, że nie poddaje się szczegółowemu badaniu innych okoliczności towarzyszących wypowiedzeniu o charakterze indywidualnym.
SN zauważył, że nasz ustawodawca nie skorzystał z możliwości, jaką stwarza dyrektywa z 27 listopada 2000 r. ustanawiająca ogólne warunki ramowe równego traktowania w zatrudnianiu i pracy. Chodzi o możliwość wprowadzenia przez poszczególne państwa mechanizmów łagodzących rygoryzm i odstępujących od zasady niedyskryminowania pracowników ze względu na wiek. Sejm nie wprowadził do kodeksu pracy czy innej ustawy szczególnych przepisów, które zwalniania osób w wieku emerytalnym nie traktowałyby jako formy dyskryminacji ze względu na ochronę rynku pracy czy w imię prowadzenia własnej polityki zatrudnienia.