Na wniosek spadkobierczyni sąd w innej wniesionej przez nią sprawie wyznaczył na podstawie art. 71 kodeksu spółek handlowych likwidatora spółki jawnej. Po tym werdykcie likwidator przystąpił jako powód do udziału w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
[srodtytul]Błędne założenie w obu instancjach [/srodtytul]
Sąd I instancji ustalił, że spółka funkcjonowała do 1939 r. W latach 1939 – 1947 zmarli wszyscy jej wspólnicy. W 1947 r. figurowała w rejestrze handlowym. Sąd uznał jednak, że straciła swój byt. Przyjął, że skoro w myśl obowiązującego wówczas kodeksu handlowego z 1932 r. śmierć wspólnika powodowała co do zasady rozwiązanie spółki jawnej (ten sam skutek przewiduje obecny k.s.h.), traciła ona w konsekwencji zdolność sądową, tj. możliwość występowania z pozwem i bycia pozywaną. Utratę bytu sąd wiązał też z tym, że spółka nie została przerejestrowana do Krajowego Rejestru Sądowego.
Spadkobierczyni nie kwestionowała werdyktu I instancji i wyrok w odniesieniu do niej uprawomocnił się. Likwidator wniósł apelację, ale sąd II instancji ją oddalił. W skardze kasacyjnej likwidator zarzucił – wskutek błędnego przyjęcia, że spółka straciła byt prawny – naruszenie: art. 112 pkt 4 k.s.h., 122 k.h., nakazującego po rozwiązaniu spółki przeprowadzenie jej likwidacji, art. 7 ust. 1 i art. 9 ustawy z 1997 r. – Przepisy wprowadzające KRS, a także art. 68 k.s.h. Art. 7 ust. 1 wskazanej ustawy zobowiązał podmioty figurujące w starym rejestrze do wpisania do nowego rejestru przedsiębiorców, ale w myśl jej art. 9 do czasu rejestracji zachowały moc dotychczasowe wpisy w rejestrach sądowych. Spółka więc istnieje, a zakończyć swój byt może dopiero w chwilą ukończenia postępowania likwidacyjnego, w którym likwidator m.in. ustala majątek spółki i upłynnia go.
[srodtytul]Mimo rozwiązania spółka nie znika[/srodtytul]
Pełnomocnik spółki przywołał w czasie rozprawy przed [b]SN uchwałę z 24 stycznia 2007 r. (sygn. III CZP 143/06)[/b], w której SN uznał, że jeśli po wykreśleniu spółki z o.o. okazałoby się, że pozostała po niej część majątku, która nie była objęta likwidacją, dopuszczalne jest ustanowienie likwidatora w celu dokończenia likwidacji.