[b]Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 21 stycznia 2009 r. (sygn. II CSK 394/08).[/b]
[b]Sąd zaznaczył przy tym, że wydanie takiego zezwolenia otwiera właścicielowi gruntu możliwość dochodzenia roszczeń wynikających z obecności urządzeń przesyłowych na jego gruncie, ale wyłącznie na drodze administracyjnoprawnej.[/b]
Wyrok kończy przegraną sprawę wniesioną przez właścicieli kilku działek, przez które przebiega tranzytowy gazociąg wysokiego ciśnienia Jamał – Europa Zachodnia, przeciwko właścicielowi gazociągu, spółce akcyjnej SGT EuRoPol Gaz.
[srodtytul]Właściciele oponują, urząd zezwala[/srodtytul]
Właściciele praktycznie od początku, czyli od 1995 r., nie godzili się na przeprowadzenie tego gazociągu przez swe nieruchomości. Z tego powodu kierownik urzędu wojewódzkiego wydał, na wniosek inwestora, na podstawie art. 70 w związku z art. 73 obowiązującej ówcześnie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70932]ustawy z 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości[/link], decyzję zezwalającą na przeprowadzenie na ich działkach przewodów służących do przesyłania gazu oraz urządzeń technicznych łączności i sygnalizacji, czyli kabla światłowodowego. Prawną podstawą do wydania takich samych co do istoty i skutków zezwoleń jest obecnie art. 124 ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.