[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 9 marca 2009 r. (III SA/Wa 2866/08)[/b].
Spółka zwróciła się do organów podatkowych z pytaniem, czy ma prawo zmniejszyć osiągnięty obrót za dany okres rozliczeniowy o rabaty (bonusy) udokumentowane w innej formie niż fakturą korygującą.
Jej zdaniem gdy otrzymuje od kontrahentów noty obciążeniowe za wypłacone premie pieniężne, ma prawo uznać, że po wykonaniu transakcji następuje obniżenie jej wynagrodzenia za sprzedaż towarów, gdyż w rezultacie zmniejsza swoje pierwotne wynagrodzenie z tytułu sprzedaży towarów. W takiej sytuacji może zmniejszyć obrót na podstawie innego niż faktura korygująca dokumentu, w tym otrzymanej noty obciążeniowej.
Spółka powołała się na [b]wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Elida Gibbs (C-317/94)[/b], rozstrzygający podobną, jej zdaniem, sprawę w sposób korzystny dla podatnika.
Organ podatkowy nie uznał tych argumentów i wskazał, że wypłacane przez spółkę premie pieniężne za podjęcie przez kontrahentów różnego rodzaju działań mających na celu zwiększenie sprzedaży są wynagrodzeniem z tytułu wyświadczonej przez nich usługi podlegającej VAT i powinny być udokumentowane fakturą na podstawie art. 106 ustawy o VAT.