Nie tylko faktura korygująca zmniejsza obrót

Podatnik VAT może obniżyć obrót z tytułu udzielonego rabatu również na podstawie noty obciążeniowej

Aktualizacja: 20.04.2009 07:49 Publikacja: 20.04.2009 07:00

Nie tylko faktura korygująca zmniejsza obrót

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Red

[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 9 marca 2009 r. (III SA/Wa 2866/08)[/b].

Spółka zwróciła się do organów podatkowych z pytaniem, czy ma prawo zmniejszyć osiągnięty obrót za dany okres rozliczeniowy o rabaty (bonusy) udokumentowane w innej formie niż fakturą korygującą.

Jej zdaniem gdy otrzymuje od kontrahentów noty obciążeniowe za wypłacone premie pieniężne, ma prawo uznać, że po wykonaniu transakcji następuje obniżenie jej wynagrodzenia za sprzedaż towarów, gdyż w rezultacie zmniejsza swoje pierwotne wynagrodzenie z tytułu sprzedaży towarów. W takiej sytuacji może zmniejszyć obrót na podstawie innego niż faktura korygująca dokumentu, w tym otrzymanej noty obciążeniowej.

Spółka powołała się na [b]wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Elida Gibbs (C-317/94)[/b], rozstrzygający podobną, jej zdaniem, sprawę w sposób korzystny dla podatnika.

Organ podatkowy nie uznał tych argumentów i wskazał, że wypłacane przez spółkę premie pieniężne za podjęcie przez kontrahentów różnego rodzaju działań mających na celu zwiększenie sprzedaży są wynagrodzeniem z tytułu wyświadczonej przez nich usługi podlegającej VAT i powinny być udokumentowane fakturą na podstawie art. 106 ustawy o VAT.

WSA podzielił stanowisko spółki i uznał, że [b]można obniżyć obrót o udzielone rabaty na podstawie innego dokumentu niż faktury korygujące[/b], a wynika to wprost z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z wykładnią gramatyczną tego przepisu [b]obrót może być zmniejszony w dwojaki sposób, tzn. albo o kwoty wynikające z dokumentów potwierdzających udzielone rabaty, albo o kwoty wynikające z korekt faktur[/b]. Można więc obniżyć go na podstawie innych dokumentów zawierających niezbędne dane, gdyż ustawodawca nie sprecyzował, w jaki sposób i w jakiej formie należy dokumentować udzielone rabaty (szerzej wyrok ten był opisywany w DF z 9 kwietnia br. w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/288382.html]"Rabat można udokumentować nie tylko fakturą korygującą"[/link]).

[i]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Agnieszka Urbaniak - konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]

Wyrok jest korzystny dla podatników, którzy udzielają rabatów lub premii pieniężnych za realizację planów zakupowych, dokumentowanych za pomocą not księgowych (np. not obciążeniowych). Takie rozwiązanie może prowadzić do uzyskania dodatkowych korzyści podatkowych.

Stanowisko WSA, choć uzasadnione literalnym brzmieniem art. 29 ust. 4 ustawy o VAT obowiązującym do końca listopada 2008 r., należy jednak uznać za zbyt liberalne.

Z perspektywy całego systemu VAT nie można zgodzić się z tak korzystną dla podatników interpretacją prawa. Choć słuszne jest, co stwierdził sąd, że na podstawie prawa wspólnotowego podatnik ma prawo obniżyć podstawę opodatkowania z samego tylko tytułu zmniejszenia obrotu, to jednak dyrektywa 2006/112/WE w art. 90 (1) daje państwom członkowskim prawo do określania warunków takiego obniżania.

Jednocześnie rozpatrywany stan faktyczny nie jest analogiczny do rozstrzygniętej przez ETS sprawy Elida Gibbs, przywołanej przez spółkę. Tam przyznanie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania bez potrzeby wystawiania faktur korygujących uzasadnione było tym, że takie rozwiązanie było neutralne dla VAT (wyłączony był jedynie obowiązek korygowania transakcji pośrednich). Co istotne, ostatecznie zadeklarowana podstawa opodatkowania a tym samym i uiszczona kwota VAT pozostała niezmieniona, m.in. dzięki przyjętemu systemowi odliczeń VAT.

Natomiast przyjęcie stanowiska WSA mogłoby prowadzić do zachwiania zasady neutralności VAT. Z jednej strony dostawcy przysługiwałoby prawo do obniżenia podstawy opodatkowania w oparciu o inny dokument niż faktura korygująca, a w konsekwencji obniżenia również zadeklarowanego podatku należnego. Z drugiej – kontrahent wystawiający notę księgową nie miałby podstawy ani obowiązku obniżenia uprzednio zadeklarowanej kwoty VAT naliczonego, ponieważ nie otrzymałby od dostawcy faktury korygującej.

Warto zwrócić uwagę, że art. 29 ustawy o VAT z 2004 r. został zmieniony i jest kwestią otwartą, jak wpłynie to na tego rodzaju rozliczenia.[/ramka]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr