Zgodził się na to [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 16 kwietnia 2009 r. (I SA/Kr 214/09)[/b].
Sprawa dotyczyła skargi spółki z o.o. na interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną przez ministra finansów w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Sąd skupił się na treści art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten mówi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 (zawiera on zamknięty katalog wydatków nieuznawanych przez ustawodawcę za koszty uzyskania przychodów).
Zdaniem spółki poniesione przez nią wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy jednemu ze wspólników wypełniają dyspozycję wspomnianego przepisu i jako koszty pośrednie stanowią koszty uzyskania przychodów. Spółka argumentowała swoje stanowisko faktem, że wypłata dywidendy bezpośrednio ze środków wypracowanych w działalności spółki mogłaby zagrozić jej płynności finansowej. Wypłata dywidendy ze środków spółki wiązałaby się z ryzykiem nieregulowania jej bieżących zobowiązań. Z kolei niewypłacenie dywidendy stanowiłoby naruszenie praw wspólnika względem spółki.
Zaciągnięty kredyt miał służyć zapewnieniu płynności finansowej oraz rozwojowi gospodarczemu spółki. Wiązał się z jej występowaniem w obrocie gospodarczym. Spółka podkreślała również fakt, że wydatek na spłatę odsetek nie mieści się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.