Reklama
Rozwiń

Brak wniesienia odwołania nie powoduje zakończenia sprawy

Niedopełnienie obowiązku złożenia odwołania jednocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia stanowi brak formalny podania. W przypadku jego wystąpienia organ podatkowy powinien wezwać stronę do usunięcia braku

Aktualizacja: 10.06.2009 07:16 Publikacja: 10.06.2009 07:00

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 10 września 2008 r., (sygn. I SA/Łd 306/08).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Organy podatkowe określiły małżonkom zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 r. Podatnicy wnieśli o przesłanie i przywrócenie terminu złożenia odwołania, wskazując na nieprawidłowości w jego doręczeniu.

Organ odwoławczy odmówił przywrócenia terminu. W jego ocenie podatnicy nie uprawdopodobnili, że uchybienie terminu nastąpiło bez ich winy. Podatnicy złożyli skargę do sądu.

WSA wskazał, że konsekwencją niezłożenia przez skarżących odwołania powinno być pozostawienie ich wniosku o przywrócenie terminu bez rozpatrzenia, po uprzednim wezwaniu do usunięcia braków formalnych.

Dyrektor izby skarbowej zaskarżył wyrok do NSA, który skierował pytanie prawne do poszerzonego składu. Sąd zwrócił uwagę na rozbieżności w orzecznictwie sądowym. Sądy administracyjne nie zawsze się zgadzają, że brak jednoczesnego złożenia odwołania z wnioskiem o przywrócenie terminu nie przesądza o zakończeniu sprawy. Pierwsza linia orzecznicza wskazuje, że wniosek o przywrócenie terminu powinien posiadać minimalne wymogi formalne. Za taki dodatkowy wymóg należy uznać powinność jednoczesnego dopełnienia czynności, dla której określony był termin wniesienia prośby o przywrócenie terminu.

W przypadku drugiej interpretacji wymogowi jednoczesnego złożenia wniosku o przywrócenie uchybionego terminu i dokonania czynności, dla której termin był uchybiony, odpowiada złożenie wniosku o przywrócenie terminu i wraz z nim odrębne dokonanie czynności.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Uchwała NSA okazała się korzystna dla podatników. Treść pisma zawierającego środek odwoławczy, w tym odwołanie, nie jest objęta badaniem rozpoznającego wniosek o przywrócenie terminu. Nie mieści się więc w zakresie przedmiotowym sprawy określanej jako kwestia uboczna. Dopełnienie czynności, dla której zastrzeżono dany termin, służy jedynie formalnemu powiązaniu postępowań prowadzonych w sprawie ubocznej i głównej.

Sąd przypomniał, że [b]niedopełnienie wymaganej przez prawo czynności nie stanowi składnika pisma, a tym samym zaniechanie jej dokonania nie może być zaliczone do kategorii braków formalnych podania. Odwołanie może stanowić jeden ze składników podania zawierającego wniosek o przywrócenie uchybionego terminu.[/b] Dlatego istnieją podstawy do tego, aby wniesione odrębnie pismo noszące nagłówkową nazwę „odwołanie” kwalifikować jako załącznik do tego podania, z wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.

NSA uznał, że [b]niedopełnienie obowiązku złożenia odwołania jednocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia stanowi brak formalny podania. W przypadku jego wystąpienia organ podatkowy właściwy do rozpoznania odwołania powinien wezwać stronę do usunięcia braku w terminie siedmiu dni z pouczeniem, że niewypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia[/b].

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 10 września 2008 r., (sygn. I SA/Łd 306/08).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono