Reklama
Rozwiń

Pożyczki z funduszu świadczeń socjalnych są bez VAT

Pracodawca udzielający oprocentowanych pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) nie jest podatnikiem VAT i nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej. Jest on administratorem zgromadzonych środków, które nie są jego wynagrodzeniem

Aktualizacja: 06.07.2009 07:35 Publikacja: 06.07.2009 06:40

Pożyczki z funduszu świadczeń socjalnych są bez VAT

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Red

[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 21 maja 2009 r. (I SA/ Wr 87/09).[/b]

Spółdzielnia mieszkaniowa w ramach gospodarowania środkami zfśs udziela pracownikom oprocentowanych pożyczek mieszkaniowych. Odsetki od nich wpływają na konto funduszu. We wniosku o interpretację przepisów pytała, czy udzielanie takich pożyczek podlega VAT.

Organ podatkowy stwierdził, że jest to świadczenie usług zwolnionych z opodatkowania na podstawie załącznika nr 4 do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link].

Podatnik w skardze do WSA wskazał, że interpretacja ta abstrahuje od regulacji ustawy z 4 marca 1994 r. o zfśs. Ponadto powołał się na [b]wyrok NSA z 2 września 2008 r. (I FSK 1076/07)[/b], według którego udzielanie pożyczek na cele mieszkaniowe jest administrowaniem środkami funduszu, a udzielający pożyczek nie działa w charakterze podatnika VAT.

Sąd uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdzając, że udzielanie pożyczek mieszkaniowych z funduszu nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Pracodawca administruje jedynie środkami zfśs, ponadto są one wyodrębnione od jego środków własnych.

[i]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Patrycja Chłostowska konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro we Wrocławiu)[/b]

Zgodnie z art. 2 [b]dyrektywy 2006/112/WE[/b] VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze. Możliwe jest zatem, że podatnik wykonuje czynności, które ze względu na swój rodzaj mogłyby być objęte VAT, a które w określonych sytuacjach opodatkowane nie są (por. [b]wyrok ETS w sprawie C-291/92 Dieter Ambrecht[/b]). Choć w polskiej ustawie o VAT nie ma podobnego przepisu, który wskazywałby na opodatkowanie VAT jedynie tych czynności, które wykonywane są przez podatnika działającego w takim charakterze, to z zasad ogólnych systemu podatkowego oraz z elementów konstrukcyjnych podatku VAT należy wywieść analogiczne stwierdzenie.

Rozstrzygnięcia wymaga zatem to, czy pracodawca udzielając swoim pracownikom pożyczek ze środków zfśs, działa jako podatnik VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Jak wynika z ustawy o zfśs, pracodawca jedynie administruje środkami funduszu. Ponadto środki te są masą majątkową odrębną od majątku pracodawcy, a swoboda pracodawcy w rozporządzaniu środkami tego funduszu jest ustawowo ograniczona. Biorąc to pod uwagę, nie ma podstaw do twierdzenia, że pracodawca działa w tym wypadku jako podatnik VAT.

W konsekwencji należy uznać, że takie pożyczki nie podlegają VAT.

Komentowany wyrok potwierdza stanowisko prezentowane już od pewnego czasu przez sądy administracyjne. Odmienny pogląd prezentuje jednak minister finansów w interpretacjach indywidualnych.

[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 21 maja 2009 r. (I SA/ Wr 87/09).[/b]

Spółdzielnia mieszkaniowa w ramach gospodarowania środkami zfśs udziela pracownikom oprocentowanych pożyczek mieszkaniowych. Odsetki od nich wpływają na konto funduszu. We wniosku o interpretację przepisów pytała, czy udzielanie takich pożyczek podlega VAT.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono