Sprzedaż własnej wierzytelności nie jest usługą

Nie można zakładać, że sprzedaż wierzytelności własnej może być wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji przelew tej wierzytelności na rzecz innej osoby, która będzie następnie dochodziła od dłużników określonych należności, nie jest objęty zakresem ustawy o VAT

Aktualizacja: 13.07.2009 07:45 Publikacja: 13.07.2009 07:00

Sprzedaż własnej wierzytelności nie jest usługą

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Red

[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 18 czerwca 2009 r. (III SA/Wa 696/09).[/b]

Spółka, jako operator sieci telekomunikacyjnej, wystawiała faktury za usługi telefoniczne. Gdy działania zmierzające do wyegzekwowania należnej zapłaty nie przynosiły rezultatów, sprzedawała wierzytelności innym firmom, które następnie dochodziły zapłaty od dłużników.

Organy podatkowe stwierdziły, że gdy dochodzi do sprzedaży wierzytelności własnej, nie można zakładać, że sprzedaż ta jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności. A to dlatego, że żadna działalność gospodarcza nie może zmierzać do nieuzyskiwania wymaganej zapłaty za świadczone usługi i dostarczane towary. W konsekwencji przelew własnej wierzytelności na rzecz innego podmiotu, który będzie następnie dochodził należności od dłużników, nie podlega VAT.

Stanowisko to potwierdził WSA, który wskazał, że gdy spółka świadcząca usługi telekomunikacyjne, w związku z trudnościami w wyegzekwowaniu należności, podejmuje decyzje o zbyciu wierzytelności, które jej przysługują, nie można uznać, że świadczy jakąś usługę. W tej sprawie to usługi telekomunikacyjne stanowią przedmiot działalności spółki. Natomiast czynność, która zmierza do wyegzekwowania zapłaty, np. poprzez przelew wierzytelności i zbycie jej w celu uzyskania choćby częściowej rekompensaty z tytułu płatności, które powinna otrzymać z własnych usług, nie może być jednocześnie uznana za świadczenie kolejnej usługi. Zbywanie wierzytelności własnych to jedynie pochodna, a nie cel sam w sobie. Nie jest elementem prowadzonej działalności w rozumieniu takim, że tego typu czynności spółka podejmuje i realizuje jako podatnik VAT. Sąd uznał więc, że skoro zbycie własnej wierzytelności nie może być zakwalifikowane jako świadczenie usługi lub dostawa towaru, to tym samym nie podlega VAT.

[i]—Marek Dudzik, Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Anna Buchnowska, konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]

Kwestia opodatkowania sprzedaży wierzytelności własnej była przedmiotem wielu interpretacji. Wątpliwości dotyczyły tego, czy sprzedawca własnej wierzytelności świadczy usługę, w rozumieniu ustawy o VAT, która dodatkowo byłaby zwolniona z tego podatku jako usługa pośrednictwa finansowego (na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o VAT).

Jak zauważył sąd, sprzedaży wierzytelności własnej nie należy rozpatrywać w kategorii świadczenia usługi przez zbywcę (tym bardziej nie jest to dostawa towarów, gdyż wierzytelność jako prawo majątkowe nie jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT). Tak więc po stronie zbywcy nie powstanie z tytułu tej transakcji obowiązek podatkowy w VAT. Niemniej czynność ta będzie elementem usługi, ale świadczonej przez inną osobę – nabywcę wierzytelności.

Z takim stanowiskiem sądu należy się zgodzić. Analizując transakcję, można zauważyć, że to zbywca jest beneficjentem usługi świadczonej przez nabywcę wierzytelności, gdyż poprawia on swą płynność finansową, zostając uwolniony od wyegzekwowania tej wierzytelności od dłużnika. Zaoszczędzi nie tylko na kosztach egzekucji, ale również pozbędzie się ryzyka nieściągnięcia długu. Jak trafnie zauważył sąd, to nie obrót wierzytelnością jest istotą działalności zbywcy wierzytelności, jest to jedynie sposób otrzymania zapłaty za świadczone usługi telekomunikacyjne.

Choć dla sprzedawcy wierzytelności własnej sprzedaż ta nie ma wpływu na jego rozliczenia z tytułu VAT, to nie jest ona obojętna dla nabywcy wierzytelności. U nabywcy wraz z zakupem wierzytelności powstaje usługa finansowa, która może przyjąć charakter usługi obrotu wierzytelnością (gdy wierzytelność będzie dalej odsprzedana) czy też usługi faktoringu (gdy będzie windykowana).

Dodatkowo warto zauważyć, że skoro sprzedaż wierzytelności będzie opodatkowana VAT (lub będzie z niego zwolniona, w zależności od charakteru usługi) przez nabywcę wierzytelności, to nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych (na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Podobne stanowisko zajęły:[b] Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 27 listopada 2008 r., ITPP1/443-830/08/DM oraz Izba Sarbowa w Poznaniu w interpretacji z 29 grudnia 2008 r., ILPP2/443-907-3/EWW, a także WSA w Warszawie w wyroku z 6 lutego 2007 r., III SA/Wa 3927/06, WSA we Wrocławiu w wyroku z 16 maja 2007 r., I SA/Wr 213/07, oraz WSA w Opolu w wyroku z 29 kwietnia 2009 r., I SA/Op 79/09[/b].[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 18 czerwca 2009 r. (III SA/Wa 696/09).[/b]

Spółka, jako operator sieci telekomunikacyjnej, wystawiała faktury za usługi telefoniczne. Gdy działania zmierzające do wyegzekwowania należnej zapłaty nie przynosiły rezultatów, sprzedawała wierzytelności innym firmom, które następnie dochodziły zapłaty od dłużników.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego