VAT od usługi serwisowej

Podatnik może odliczyć jedynie 60 proc. podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup usług serwisowych leasingowanego samochodu z kratką

Aktualizacja: 30.11.2009 07:00 Publikacja: 30.11.2009 05:05

VAT od usługi serwisowej

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Red

[b]Tak orzekł WSA w Łodzi 14 października 2009 r. (I SA/Łd 459/09).[/b]

Podczas kontroli organy podatkowe zakwestionowały możliwość odliczenia przez podatnika całej kwoty VAT naliczonego z faktury za usługi serwisu samochodu z kratką, leasingowanego na firmę. Wskazały, że z art. 86 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] jasno wynika, iż podatnik użytkujący samochód na podstawie umowy leasingu może odliczyć jedynie 60 proc. kwoty VAT naliczonego od rat leasingowych oraz innych opłat wynikających z zawartej umowy. Taką inną opłatą jest właśnie wynagrodzenie za usługi serwisowe.

Podatnik nie zgodził się z tą decyzją i zaskarżył ją do WSA. W skardze podniósł, że powołana przez organy regulacja, która weszła w życie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, narusza zasadę stałości, gdyż wprowadza nowe ograniczenie, które de facto pogarsza sytuację podatnika.

Sąd oddalił skargę. Wskazał, że organy prawidłowo zastosowały art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, który jest konkretny i ściśle określa dozwoloną kwotę odliczenia, pozwalając potrącić jedynie 60 proc. podatku naliczonego w fakturach za inne opłaty związane z leasingiem, do których zalicza się także opłata za serwis. Odnosząc się do zasady stałości, sąd wskazał, że nie doszło do jej naruszenia, gdyż przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej w tej sytuacji odliczenie VAT było całkowicie wyłączone. Dopiero art. 86 ust. 7 ustawy o VAT wprowadził możliwość skorzystania z częściowego odliczenia.

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Patrycja Chłostowska, konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro we Wrocławiu)[/b]

W tym sporze ważne jest to, jaka umowa nakłada na podatnika obowiązek ponoszenia opłat serwisowych dotyczących leasingowanych samochodów. Jak wskazuje bowiem art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, ograniczenie prawa do odliczenia dotyczy czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.

Zatem ograniczenie dotyczy jedynie tych płatności, które wynikają wprost z zawartej umowy leasingu. Gdy opłaty serwisowe ponoszone są na podstawie odrębnej umowy od umowy leasingu, podatnik powinien mieć prawo do odliczenia VAT naliczonego od takich opłat w całości. Bez wpływu na to prawo powinien pozostawać fakt, że umowa, na podstawie której świadczone są usługi serwisowe, została zawarta między leasingodawcą a leasingobiorcą.

Natomiast gdy opłata serwisowa wynika z zawartej umowy leasingu, prawo do odliczenia VAT naliczonego od tej opłaty będzie, co do zasady, ograniczone zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy o VAT.

Jednak trzeba zwrócić uwagę, że w tym wypadku przedmiotem leasingu był tzw. samochód z kratką. Ze względu na konsekwencje wynikające z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoora trudno zgodzić się ze stanowiskiem WSA w Łodzi.

Podatnicy leasingujący samochody z kratką utracili bowiem wraz z uchwaleniem w 2004 r. nowej ustawy o VAT prawo do odliczenia 100 proc. VAT naliczonego od płatności wynikających z umów leasingu, co oznacza, że przepisy w tym zakresie są niezgodne z zasadą stałości. Prawo do odliczenia 100 proc. VAT w przypadku leasingu samochodów z kratką potwierdziły m.in. [b]WSA w Olsztynie w wyroku z 12 marca 2009 r. (I SA/Ol 59/09)[/b] oraz [b]WSA w Lublinie w wyroku z 18 marca 2009 r. (I SA/Lu 49/09).[/b][/ramka]

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”