[b]Tak orzekł WSA w Łodzi 14 października 2009 r. (I SA/Łd 459/09).[/b]
Podczas kontroli organy podatkowe zakwestionowały możliwość odliczenia przez podatnika całej kwoty VAT naliczonego z faktury za usługi serwisu samochodu z kratką, leasingowanego na firmę. Wskazały, że z art. 86 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] jasno wynika, iż podatnik użytkujący samochód na podstawie umowy leasingu może odliczyć jedynie 60 proc. kwoty VAT naliczonego od rat leasingowych oraz innych opłat wynikających z zawartej umowy. Taką inną opłatą jest właśnie wynagrodzenie za usługi serwisowe.
Podatnik nie zgodził się z tą decyzją i zaskarżył ją do WSA. W skardze podniósł, że powołana przez organy regulacja, która weszła w życie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, narusza zasadę stałości, gdyż wprowadza nowe ograniczenie, które de facto pogarsza sytuację podatnika.
Sąd oddalił skargę. Wskazał, że organy prawidłowo zastosowały art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, który jest konkretny i ściśle określa dozwoloną kwotę odliczenia, pozwalając potrącić jedynie 60 proc. podatku naliczonego w fakturach za inne opłaty związane z leasingiem, do których zalicza się także opłata za serwis. Odnosząc się do zasady stałości, sąd wskazał, że nie doszło do jej naruszenia, gdyż przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej w tej sytuacji odliczenie VAT było całkowicie wyłączone. Dopiero art. 86 ust. 7 ustawy o VAT wprowadził możliwość skorzystania z częściowego odliczenia.
[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]