W ocenie spółki ubiegłoroczny wyrok ETS daje podstawę do pełnego odliczania VAT naliczonego przy zakupie wszystkich samochodów osobowych oraz paliwa do nich, a nie tylko pojazdów z kratką. Obowiązująca przed 1 maja 2004 r. ustawa o VAT została uchylona, a nową ustawę uznano w tym zakresie za niezgodną z prawem Unii Europejskiej. Nie ma zatem podstaw do tego, by odwoływać się do starych przepisów. W konsekwencji przedsiębiorcy, którzy nabyli samochód osobowy (posiadający homologację osobową), mogą odliczyć cały VAT z tego tytułu a także od paliwa do jego napędu – na podstawie art. 86 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] z 11 marca 2004 r.
[srodtytul]Trzeba uwzględnić dawniejsze przepisy[/srodtytul]
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Wyjaśnił, że do czasu wskazania przez Radę UE, które wydatki nie dają możliwości odliczania VAT, państwa członkowskie mogły zachować wyłączenia tego typu przewidziane w prawie krajowym w dniu ich przystąpienia do UE (jest to tzw. klauzula stałości). Reguła ta wynikała bezpośrednio z art. 17 (6) VI dyrektywy oraz art. 176 obecnie obowiązującej dyrektywy Rady 2006/112/WE.
W ocenie organu „klauzula stałości” ma uniemożliwić nowym państwom członkowskim wprowadzanie takich zmian w wewnętrznych przepisach, które oddalałyby je od celów dyrektywy. Obowiązująca od 1 maja 2004 r. ustawa o VAT rozszerzyła wcześniejszy katalog wyłączeń prawa do odliczenia, a więc zgodnie z klauzulą stałości i wyrokiem ETS odpowiednie zastosowanie nadal mają przepisy starej ustawy o VAT z 1993 r., w tym jej art. 25 ust. 1 pkt 2 i 3a.
[srodtytul]Odliczenie przy zakupie auta i paliwa[/srodtytul]
Jeżeli więc kupowane przez spółkę samochody osobowe nie spełniają wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1 – 4 ustawy o VAT z 2004 r., to zastosowanie ma art. 86 ust. 1 tej ustawy, z uwzględnieniem art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z 1993 r., obowiązujący do 30 kwietnia 2004 r. Tym samym obecnie spółka może odliczyć tylko część VAT od kupowanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg (z wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika).