Tak uznał 3 grudnia 2009 r. [b]Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną ministra finansów (sygn. I FSK 1672/09)[/b]. To kolejny korzystny dla podatników wyrok dotyczący obowiązku gromadzenia potwierdzeń odbioru faktur korygujących w celu obniżenia należnego VAT.
[srodtytul]Niekonstytucyjny przepis[/srodtytul]
Powodem sporu, który zaprowadził przedsiębiorcę aż przed NSA, był § 16 ust. 4 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]od podatku od towarów i usług (DzU nr 95, poz. 798)[/link]. Wymagał on od sprzedawcy posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej i uzależniał od tego prawo obniżenia podatku należnego.
Przepis ten [b]Trybunał Konstytucyjny uznał 11 grudnia 2007 r. (sygn. U 6/06)[/b] za niezgodny z ustawą zasadniczą, odraczając utratę przez niego mocy obowiązującej o 12 miesięcy od daty publikacji wyroku. Ta zaś nastąpiła 18 grudnia 2007 r. Trybunał uznał, że miejscem dla tak ważnego przepisu jest ustawa, a nie akt wykonawczy do niej.
Pomimo tego rozstrzygnięcia organy podatkowe nadal sięgały po zakwestionowaną regulację. Nie przekonywały ich argumenty, że przepis uznany za niekonstytucyjny nie powinien być stosowany. Zwłaszcza wówczas, gdy utrata jego mocy obowiązującej została odroczona w czasie. To jednak okazało się wystarczające dla NSA do rozstrzygnięcia sprawy.