Reklama
Rozwiń

Żona w separacji nie płaci za męża

Po orzeczeniu separacji każdy z małżonków za swoje długi odpowiada samodzielnie

Aktualizacja: 31.05.2010 05:00 Publikacja: 31.05.2010 03:46

Żona w separacji nie płaci za męża

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z [b]wyroku Sądu Okręgowego w Zamościu (sygn. I Ca 130/10)[/b].

Zakład gazowniczy pozwał do sądu Beatę B., żądając 630,62 zł za faktury wystawione od kwietnia 2008 do lutego 2009 r. Uzasadnił, że w 2000 r. zawarł z nią umowę sprzedaży gazu ziemnego na czas określony i umowa nie została wypowiedziana.

Kobieta nie uznała długu. Argumentowała, że od grudnia 2004 r. na mocy wyroku sądowego pozostaje z mężem w separacji. Wyprowadziła się też ze wspólnego mieszkania, a właścicielem lokalu jest jej mąż.

Sąd Rejonowy w Zamościu uznał roszczenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa za uzasadnione. Wskazał, że zaprzestanie korzystania z lokalu nie miało znaczenia dla obowiązku regulowania przez kobietę należności. Istotne było to, że Beatę B. i spółkę nadal wiązała umowa dostarczania gazu do lokalu. Ona sama przyznała, że po opuszczeniu mieszkania (nie wymeldowała się z niego) nie sporządziła żadnego pisma lub dokumentu, w którym powiadamiałaby spółkę o wypowiedzeniu umowy. Okoliczność, czy przebywała w lokalu i korzystała z gazu, czy też pozostawiła ten lokal do korzystania małżonkowi, była wyrazem jej swobodnej woli i decyzji. Nie miało to jednak żadnego znaczenia dla uiszczania opłat za dostawę gazu. Obowiązek ten był bowiem związany z samym faktem świadomego podpisania przez nią umowy. Sąd podniósł, że kobieta może ewentualnie skorzystać z możliwości wzajemnych rozliczeń z mężem w zakresie spornej należności.

Sąd Okręgowy w Zamościu uznał apelację kobiety za zasadną i zmienił wyrok. Stwierdził, że słusznie zarzuciła wyrokowi I instancji naruszenie art. 30 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DCB06057100C269C592EEE137E8B5372?id=71706]kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link]. Przepis ten określa zasadę solidarnej odpowiedzialności małżonków za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Wyłączenie odpowiedzialności solidarnej względem osób trzecich jest skuteczne, jeżeli było im wiadome.

Ma to jednak zastosowanie tylko do zobowiązań powstałych w czasie trwania wspólności ustawowej. Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o separacji powstaje rozdzielność majątkowa, czyli każdy z małżonków odpowiada samodzielnie i nie ponosi odpowiedzialności za długi zaciągnięte przez drugiego. Za oddaleniem powództwa przemawia także to, że w czasie powstania długu kobieta nie mieszkała w lokalu należącym do jej męża.

Tak wynika z [b]wyroku Sądu Okręgowego w Zamościu (sygn. I Ca 130/10)[/b].

Zakład gazowniczy pozwał do sądu Beatę B., żądając 630,62 zł za faktury wystawione od kwietnia 2008 do lutego 2009 r. Uzasadnił, że w 2000 r. zawarł z nią umowę sprzedaży gazu ziemnego na czas określony i umowa nie została wypowiedziana.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono