Jest to bowiem przekazanie związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.
[b]Tak orzekł WSA w Poznaniu 22 kwietnia 2010 r. (I SA/Po 165/10)[/b].
Spółka zajmuje się dystrybucją i serwisem maszyn do kruszenia i przesiewania surowców mineralnych. Czasami nieodpłatnie wydaje części jako rekompensatę za przedłużający się czas dostawy czy naprawy maszyny albo gdy po okresie gwarancji ujawni się pierwotna wada produktu.
We wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych pytała, czy jest to dostawa, od której powinna wykazać podatek należny, jeśli odliczyła VAT przy zakupie. Wskazała, że nieodpłatne wydania części w oczywisty sposób wpływają na wzrost przychodów, ponieważ są dokonywane w celach marketingowych, aby podtrzymać dobre relacje z klientami i umocnić pozytywny wizerunek firmy.
Organ podatkowy uznał, że stanowisko spółki jest nieprawidłowe, bo zgodnie z art. 7 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] jakiekolwiek przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z jego prowadzeniem jest dostawą towarów. Zdaniem organu za potraktowaniem opisanej sytuacji jako dostawy towarów przemawia również to, że art. 7 ust. 3 wymieniając, kiedy bezpłatne przekazanie towarów nie jest ich dostawą dla celów VAT, nie wskazuje takiego przypadku.